Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Devlet de nazilerin hedef tahtasında

19 Aralık 2008 / 13:55
Almanya’da polis şefine yönelik yapılan saldırı, ülkede artık sadece yabancılar değil devletin de Neo Nazilerin hedefi olduğunu gösterdi.
Almanya’nın Passau kentinde polis şefine yönelik aşırı sağcılar tarafından yapılan saldırı, ülkede artık sadece yabancılar değil devletin de Neo Nazilerin hedefi olduğunu gösterdi. Aşırı sağcı NPD partisinin kapatılması gündemde.

Almanya’da ırkçı saldırılar yeni değil. Azınlıklar, göçmenler sık sık ırkçı saldırıların mağduru oluyor. Saldırılardan sonra ülke içinde ani bir tepki yükseliyor ancak kısa bir süre sonra tekrar diniyor. Almanya’da aşırı sağcı sorunu bugüne kadar genellikle hep ertelendi. Geçen hafta polis şefini hedef alan saldırıdan sonra tartışmalar yeniden alevlendi. Bu kez partinin aşırı sağcı partinin kapatılması gündemde. 15 Aralık günü Passau kentinde ırkçı saldırıyı protesto etmek için düzenlenen gösteride “Nazisiz yaşam daha güzel” pankartı açıldı.

Süddeutsche Zeitung gazetesinde Peter Fahrenholz de son günlerde yeniden alevlenen tartışmalara değindi ve aşırı sağcı NPD (Ulusal-Demokrat Parti) partisinin yasaklanmasının bu hareketi zayıflatacağını belirtti.

Fahrenholz, aşırı sağ üzerine tartışmaların bir tür ritüel olduğunu ifade ederek, her saldırı sonrası artan ve kısa bir sürede dinen tepkilere dikkat çekiyor: “Yabancı düşmanı karakterli artan hakaretler, grafitiler ve mezarlık tahribatların kamuoyunda artık pratik olarak görünmez hale geldi. Almanya’da aşırı sağ, geriye püskürtülmesi tercih edilen bir sorun. Üstelik sadece ‘ötekilerini’ ilgilendiriyor, esas olarak toplum kendisini ne sorguluyor ne de tehdit altında hissediyor.”

Ancak 13 Aralık’ta Passau’da polis şefi Alois Mannichl’e yapılan saldırı ardından devletin kendisinin hedef alındığını ve durumun değiştiğini ifade eden Fahrenholz, “Bunda yeni bir şey yok. Aylardır uzmanlar aşırı sağcıların şiddet eylemlerinin güvenlik gücü elemanlarını bilerek hedef aldığını tespit ediyorlar. 1 Mayıs’ta Hamburg’daki taşkınlıklar sadece bir örnektir. Ama bugüne kadar hiçbir zaman devlet gücünün bir temsilcisi bu kadar hedefli bir saldırının kurbanı olmadı. Bu olay, aşırı sağcı şiddetin daha tehditkar yeni bir boyut kazandığını gösteriyor. Ve bir şey açığa kavuşuyor. Almanya’da aşırı sağ uzun süre tehlikesi göz ardı edilen gölge bir düşmandır” diye yazdı.

“Aşırı sağ şebekenin yaygınlığına ilişkin soru sormak, otomatik olarak NPD’nin varlığını sorgulamaktır” diyen Peter Fahrenholz, NPD’nin aşırı sağda her türden legal paravan örgütler kullandığına dikkat çekiyor.

NPD’nin Passau’daki suikast girişimine yönelik reaksiyonunu kendisini ele verdiği kadar da “küstahça” olduğunu dile getiren Fahrenholz, NPD Bavyera sorumlusunun olayı kınarken, devletin tedirginliğini anladığına yönelik açıklamasının bu partinin kapatılması için ciddi bir sürecin başlaması gerektiğine vurgu yapıyor. Fahrenholz bu partinin kapatılmasının eylem gücünü azaltacağını düşünüyor: “Hiç kimse aldanmamalı, bu yasak aşırı sağa son vermeyecektir. Ama yıllar içinde partizanlarının eylem yörüngesini belirgin bir şekilde azaltacaktır. Çünkü sadece mali temelinin çökmesinden değil, yurttaş konsültasyonları ve diğer semt bayramları adı altında polisin korumasından yararlanarak ajitasyon yapması mümkün olmayacak. “
Kaynak:
Bu haber toplam 742 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri