Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Devlet ne teklif etti?

11 Ekim 2008 / 10:31
Abdullah Öcalan'a 9 yıl önce devlet cüreatkar bir teklif sunmuş. Ecevit ve Yılmaz'ın onayladığı görüşmenin sırrı.
Terör örgütü yöneticileri de kapsayacak kapsamlı bir af önerisinı Öcalan'a sunduğunu biliyor muydunuz? Bundan 9 yıl önce Mesut Yılmaz ve Bülent Ecevit bilgisi dahilindeki proje tepkilerlerden korkulduğu için son anda vazgeçilmiş.

Ertuğrul Özkök'ün gündeme getirdiği öneri aslında yeni değil. Oysa Bugün yazarı Hakan Aygün, Apo'ya yapılan teklifi son iki yılda 4 defa yazdı.

"(...)Ertuğrul Özkök dünkü köşesinde soruyor: "İmralı'daki Abdullah Öcalan'a gel bu işi beraber çözelim diye teklif götürüldü mü?" Bugün'deki köşemde son 2 yılda en az 3-4 kere yazdığım bu konuyu ilk gündeme getirenim. Konu saptırılarak "Apo-Ergenekoncu işbirliği" diye güncele uyarlandı.

Nedeni, Apo'yla İmralı'da görüşen Albay Atilla Uğur ile İmralı'da sorgusuna katılan Hurşit Tolon'un Ergenekon davasından ötürü "içeride" olması. Oysa, Apo'yla görüşme zamanın koalisyon liderleri, Ecevit ve Mesut Yılmaz'ın bilgisiyle gerçekleşti. Amaç "kapsamlı bir af yasası" ydı. Genelkurmay, işi MİT'e havale etti. Zamanın MİT Başkanı Emre Taner de Apo'yla görüştü.

Ama görüşmelerin devamını askerin denetiminde MİT Başkan Yardımcısı (medyaya yansımadığı için ismini deşifre etmeyeceğim) yürüttü. Apo'ya götürülen teklif şuydu: "Şimdiye kadarki dağdan indirme yasaları yürümedi. Çok daha kapsamlı bir af getirelim.

Kanlı eylemlerden ötürü aranmayanları teslim olduklarında hiç içeri atmayalım. Diğerlerini zamanla cezalarını indirerek affedelim. Kültürel hakları arttıralım. Siz eğer silahı bırakırsanız ve yumuşama havası gelirse, çok daha büyük adımları atmamız daha kolay olur."

Şimdi sıkı durun! Apo'yla görüşmelerde daha da ileri gidildi. Apo'ya şu bile "ima" edildi: "Terör tamamen durursa, gün gelip senin serbest kalman bile gündeme gelebilir!" Bütün bunlar 9 yıl önce oldu. Akredite medyanın bazı patron ve genel yayın yönetmenleri MİT'te ayrı ayrı ağırlandı. Affa karşı kamuoyunun ve şehit ailelerinin duyarlılığına dikkat çekilerek, medyanın af çıktığında "eve dönüşleri" görmezden gelmesi ya da desteklemesi istendi.

Hatta çıkacak affa "eve dönüş demeyin, PKK ve Apo buna tepki duyuyor. O zaman iş ters teper tavsiyeleri" bile yapıldı. "Apo'nun ikna edildiği" ve İmralı'dan bu operasyona destek vermeye hazır olduğu ifade edildi. Ama sonra devletin yüreği yetmedi. Tepkilerden korkuldu. Ve ortaya yine güdük bir eve dönüş yasası çıktı. Proje cesaretsizlik yüzünden fiyaskoyla sonuçlandı. Kısacası, Ertuğrul Özkök de sorduğu sorunun yanıtını biliyor. Ama "işi yürütenler cevaplasın" istiyor! Hayatta cevaplamazlar!
Kaynak:
Bu haber toplam 944 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri