Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Devrimci Karargah nasıl bir örgüt

27.04.2009 18:14
Emniyet güçleri, Selimiye Kışlası ile AKP İstanbul İl Başkanlığı'na yapılan saldırılarla ismi gündeme gelen yasadışı Devrimci Karargâh örgütününe yönelik operasyon düzenledi.
Binada bulunan örgüt üyeleri polise silahla karşılık verdi. Çatışmada 7 polis yaralandı. Çatışmalar sürüyor.

Örgütün kullandığı silahlar ile Ergenekon kazılarında çıkan silahlar benzerlik göstermişti. Ergenekon firarisi Dalan'a ait İstek Vakfı arazisinde çıkan silahlarla operasyonun ilgisi olabileceği iddia ediliyor. Dalan'ın silahlarının Karargah Evleri'ne gidebileceği belirtiliyor.

Özellikle LAW silahını daha önce DEV SOL kullanmıştı. DEV SOL'un bu silahları nasıl elde ettiği tartışmalıydı. Devrimci Karargah, DEV SOL'un tabanı üzerine kuruldu.

İsmi yeni duyulan bir örgüt olan Devrimci Karargah, İstanbul'da 1. Ordu Komutanlığı'na düzenlediği havanlı saldırıyla dikkatleri üzerine çekmişti.

Selimiye Kışlası ile AKP İstanbul İl Başkanlığı'na yapılan saldırılarla ismi gündeme gelen yasadışı Devrimci Karargâh örgütünün gerçek yüzü, Ergenekon soruşturmasıyla gün yüzüne çıkmaya başladı.

Gözaltına alınan gizli tanık ve sanık ifadelerine göre, Devrimci Karargâh, Ergenekon'un kullandığı PKK, Hizbullah, DHKP/C ve MLKP gibi terör örgütlerinin işlevsizleştiği gerekçesiyle kuruldu. Kanlı Güngören saldırısı da bu örgüt tarafından yapıldı.

Ergenekon terör örgütü soruşturması kapsamındaki 7. dalga, 1 Temmuz 2008'de gerçekleştirildi. Emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'un da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Söz konusu operasyondan 26 gün sonra, 27 Temmuz 2008'de İstanbul Güngören'de korkunç bir bombalı saldırı düzenlendi. Kanlı olayda biri doğmamış bebek, 18 kişi hayatını kaybetti. 150'yi aşkın vatandaş da yaralandı.

Yaklaşık 4 ayda gerçekleştirilen 3 ayrı saldırı üzerine başlatılan soruşturmada ilginç bilgilere ulaşıldı. Devrimci Karargâh örgütüne bağlı eylemleri sebebiyle çok sayıda isim gözaltına alındı, sorgulandı. Bir gizli tanık ve sanığın söyledikleri tüyler ürperten cinstendi. Buna göre, Devrimci Karargâh, Ergenekon'un kullandığı PKK, Hizbullah, DHKP/C ve MLKP gibi terör örgütlerinin işlevsizleştiği gerekçesiyle kuruldu.

Gizli tanık, bazı devlet görevlileriyle görüştüğünü ve örgütün uyuşturucu kaçakçılığı üzerinden finanse edilmeye başlandığını aktarıyordu: "Dağda asker öldürmekle bir yere varılamayacağı, 'Güngören eylemi benzeri şehirlerde kanlı eylemler gerçekleştirilerek kamuoyu oluşturma' hedefi vardı."

Finans kaynağı, uyuşturucu kaçakçılığı

İtiraflar üzerine dosya Ergenekon soruşturması kapsamına alındı. AK Parti İstanbul İl Başkanlığı binasındaki patlama ve Selimiye Kışlası'na saldırı olayı sonrası gözaltına alınan Cemal Bozkurt'a yönelik soruşturma evraklarında yer alan bilgilere göre bir sanık, uyuşturucu kaçakçılığı yoluyla Devrimci Karargâh terör örgütünü finanse ettiklerini söylüyor. Örgütün içinde kendisi gibi devlet görevlileriyle görüşenler olduğunu anlatan sanık, Güngören'deki terör saldırısını da kanlı eylemlerle kamuoyu oluşturma biçimi olduğunu itiraf ediyor.

Bir gizli tanığın ifadeleri ise şoke edici: "Hizbullah, PKK, DHKP/C, MLKP gibi terör örgütlerinin Ergenekon bağlantıları ortaya çıktı. Terör örgütlerinden kopmalar yaşanıyor. Teröre bulaşmış kitleler kendi içlerinde sorgulamalara başladılar. Bütün bu kaçışları yeni ve adı kirlenmemiş bir örgüt etrafında toparlamak ve ülkemizde akan kanı devam ettirmek için Devrimci Karahgâh diye bir örgüt çıkarılmıştır."

Gizli tanık ve sanıkların ifadelerine göre Ergenekon'un yeni terör örgütünün legal ayaklarında iki sendika da var. Bazı sendikaların AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'na yapılan bombalı saldırıları kınamaları da bu sendikaları ve örgütü tedirgin etmiş. Gizli tanığın ifadelerine göre, Ergenekon, tıpkı 1980 öncesindeki terör hareketleri gibi sendikaları sokak hareketlerini tırmandırmak, Devrimci Karargâh örgütünü ise şiddet eylemleriyle halkı ayaklandırmak için kullanmak istemiş. Sendikaların ayrıca işsizlik ve krizin derinleştirilmesi planları içinde aktif olarak yer aldığı belirtiliyor.


Bu haber toplam 8998 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri