Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Die Zeit, engelleri yazdı

20 Mayıs 2008 / 08:19
Die Zeit, Türk Demokrasisinin önündeki engelleri kaleme aldı.

Almanya'nın en önemli haftalık gazetelerinden die Zeit bu haftaki dosya konusunu Türkiye'ye ayırdı.

Türkiye'de son aylarda yaşanan gelişmeleri özgürlük ve gerçek demokrasi arayışı olarak değerlendiren Zeit, Kayseri örneğinde Anadolu'daki sanayileşme ve modernleşmeyi sayfalarına taşıdı. Anadolu'nun modernite ile barışık bir İslam anlayışının temsilcisi olduğu belirtilen haberde laikçi elitin bu gelişmeden endişe duyduğu değerlendirmesine yer verildi. Michael Thumann imzası ile yayınlanan haberde, "Özgürleşmiş Anadolu halkının taleplerini seslendirir hale gelmesi birçok general ve savcının tüylerinin diken diken olmasına yetiyor." görüşüne yer verildi. Türkiye'de anadolu merkezli değişimden 'laikçi, asker, hukukçu ve polislerden oluşan bir grubun' rahatsız olduğu belirtilen haberde bu çevrelerin son direnişe giriştikleri bilgisine yer verildi. Die Zeit'a göre bu çevrelerin hedefi, "Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da Türkiye'nin gerçek bir demokrasi ülkesi olmasını engellemek."

DIE ZEIT: GÜLEN, MÜNEVVER BİR İSLAM ANLAYIŞININ FİKİR ÖNCÜSÜ

Türkiye'de yaşanan değişimde Fethullah Gülen ve Gülen'in teşvikleriyle oluşan eğitim çalışmalarına de yer veren Zeit, Gülen'i 'münevver bir İslam anlayışının vaizi ve fikir öncüsü' olarak tanıttı. Türkiye'deki başörtüsü tartışmasının ayrıntılı olarak verildiği haberde Fatih Üniversitesi'nden Gökhan Bacık, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, Zaman Gazetesi yazarları Ali Bulaç ve Şahin Alpay, Gazeteci Yazar Ayşe Böhürler, İpek mobilyanın sahibi Saffet Arslan ve İş kadını Berna İlter'in değerlendirmelerine yer verildi. Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın inanç, değerler ve laik devletin uyumlu beraberliğinin mümkün olduğu görüşüne yer verildiği haberde, Zaman Gazetesinin Türk medyasındaki 'laikçi ve devlet yanlısı' haber tekelini sarstığı belirtildi.

Zaman Gazetesinin Türkiye'nin Avrupa Birliğine üyeliğini desteklediğinin belirtildiği haberde, Dumanlı'nın Türkiye'de yaşanan gelişmeler hakkındaki: "Laiklik tartışması hayalı bir tartışmadır. Asıl olan bürokrasi, asker ve aydınların muhafazakar Anadolu insanının hem değerlerine sahip çıkması, hem de söz sahibi olmasından rahatsız olmasıdır." şeklindeki değerlendirmesine ver verildi. Kayseri örneğinden hareketle Anadolu'da dinle modernliği birbiri ile uyumlu gören yeni bir sermaye sınıfının oluştuğuna dikkat çekilen haberde, AK Parti'yi iktidar yapanların bu sermaye sahipleri olduğu ele alınıyor.

Zaman - Süleyman Bağ

Bu haber toplam 956 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri