Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dikkat! Bu ilaçlar öldürebilir!

02.07.2009 10:36
Amerika'da yüksek dozda parasetamol içeren ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçların dozları düşürüldü, reçetesiz satışı yasaklandı.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), yüksek dozda parasetamol içeren ilaçlar için alarm verdi. Parasetamol etken maddesi ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlarda bulunuyor. Ve bunun yüksek dozda alımı, karaciğerde çok ciddi hasarlara ve zaman zaman ölümlere neden olabiliyor.

DOZLARI DÜŞÜRÜLDÜ, REÇETESİZ SATIŞI YASAKLANDI

FDA, bu ilaçların kullanımının azaltılması için bir kerede alınabilecek ilaç dozunu 1000 mg’dan 650 mg’a, günlük toplam dozu ise 4 bin mg’dan 2 bin 600 mg’a düşürdü. Ayrıca FDA tarafından 500 mg ve üzeri tabletlerin artık reçetesiz satılmaması yönünde karar alınması da önerildi.

TYLOL'ÜN 1 TABLETİ 500 MG İÇERİYOR!

Raporda yüksek dozda kullanımının tehlikeli olan ilaçlar arasında Tylenol da gösterildi. Johnson & Johnson’s şirketi tarafından üretilen Tylenol, Türkiye’de Tylol adıyla satılan ağrı kesiciyle aynı içeriğe sahip. Tylol’ın bir tableti 500 mg parasetamol içeriyor. Soğuk algınlıklarına karşı bol miktarda kullanılan Tylol Hot adlı ilaç da aynı miktarda parasetamol içeriyor.

HER YIL 100 KİŞİ AŞIRI DOZDAN ÖLÜYOR!


Uzmanları bu ilaçların dozu aşmadan kullanıldığında tehlikeli olmadığının da altını çizdi. Raporda ABD’de her yıl 100 milyondan fazla kişinin bu ilacı kullandığına dikkat çekilirken, yılda 100 kişinin bu ilaçların yüksek dozda kullanımı nedeniyle yaşamını kaybettiği belirtildi. İlacın aşırı dozda alınmasının neden olduğu karaciğer sorunları ile hastaneye başvuran hastaların sayısı yılda 1600’ü buluyor.

Amerika'da Tylonol adıyla satılan ilaç, Türkiye'de Tylol olarak piyasada. İki ilaç da aynı içeriğe sahip. Uzmanlara göre bu tip ilaçlar parasetamol içeriği

Bu haber toplam 1806 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri