Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dilipak'ı arayan Erdoğan neler söyledi?

28.08.2009 02:09
Mahkeme kararı ile evi haczedilen Vakit yazarı Abdurrahman Dilipak'a Başbakan Erdoğan'dan telefon geldi.

Başbakan Erdoğan, yazdığı bir yazı nedeniyle mahkeme kararıyla evi haczedilen Vakit yazarı Abdurrrahman Dilipak'a telefonla ulaştı.

'Geçmiş olsun' temennisi ile söze başlayan Erdoğan, konu ile ilgili Adalet Bakanlığı'na talimat verdiğini ve gereken hassasiyetin gösterileceğini söyledi..

İŞTE BU DA DİLİPAK'IN YARIN VAKİT GAZETESİ'NDE YAYINLANACAK YAZISI

Hani Devlet Suç İşlemezdi

Sanırım Cumhurbaşkanı o sözü, “olması gerekir” anlamında söyledi.. Evet devlet, varlık ve meşruiyet gayesi itibarı ile suçu önlemek ve suç varsa cezalandırmak, insanların, malını, canını, aklını, inancını, neslini korumak için vardır.. Ama insan gibi, insanlar tarafından kurulan devlet de varlık ve meşruiyet temellerinden uzaklaşarak koruması gereken değerlere karşı bir tehdit asracına dönüşebilir�

Yasa da öyle, adaleti korumayan bir yasa suç aletidir.. Mahkemeler de eğer hakkı tesis etmiyorsa, suç aletine dönüşür. Mesela Yassıada mahkemesi böyle bir mahkeme değil mi idi?

Hitlerin, Musolininin, Stalinin de devleti, anayasa ve yasaları vardı.

“Bana sağcılar-solcular” suç işliyor dedirtemezsiniz” mantığı ile bu sorunları çözemeyiz.. Müslümanlık suçu ve suçluyu korumaz.. Ama Müslümanlar suç işlemez değiller..

Devlet de suç işler, yasalar ve yargıçlar da suça alet edilebilir..

Tam da Cumhurbaşkanının bu açıklamasının ardından Tarafta şok bir iddia yer aldı.. Kaza denilen ölümle sonuçlanan olay, bir subayın, bir askeri cezalandırmak için pimini çektiği el bombasını askerin eline tutuşturması ile ilgili idi..

Benim başıma gelenleri biliyorsunuz. Tolon davası, Şişli Terakki Davası, Erkaya davası, Koman davası.. 312 General davası.. Ben bu konuda kimi şikayet ettim AİHM ne?

Apo kimdi, Yeşil Kimdi, Çatlı kimdi? Mumcuyu kim öldürdü? Daha onlarca faili meçhul neyin nesi idi? Ergenekon davası iddianamesindeki iddialar neyi söylüyor.. Darbe rejimleri, çetelerin devleti ele geçirmesi sonucu oluşmuyor mu? Devlet kutsal değil. İnsanlar gibi devletler de suça alet edilebilir..

“Devlet suç işlemez” diyorsanız, insan suç işlemez demek istiyorsunuz. O zaman STK larda suç işlemez.. Tamam suç işleyen birey. Suç işleyen dernek kapatılıyor, ama suç işleyen devlet kapatılmıyor.. Ama o devlet aslında yargıladıklarından daha suçlu bir organizasyona dönüşebilir. Bunu da aklımızdan çıkartmayalım..

Dün, Başbakan aradı, geçmiş olsun dedi. Dosyayı inceletiyormuş ve “hukuk içinde gereken yapılacak” dedi.. Teşekkür ettim.. Hüsnü Tuna da iddiaların gerçekliği ile ilgili bir soru önergesi hazırlıyor..

Bakın bu benim başımdan geçen olay, devletin içinde ortaya çıkan bir hukuksuzluk değil mi? Anayasa değişikliği, Hukuk reformu bu yanlışları önlemek adına yapılan çalışmalardan değil mi? Bu değişime birilerinin ayak dişremesinin sebebi üzerinde düşünmek gerek aslında.

Yeşil’in oğlu bir mail gönderdi dün, dünki yazımla ilgili.. Yazıdaki iddialara karşı öfkeli. Dindar bir aile olduklarını söylüyor. Babasının Şemdin Sakıkla birlikte görüntülendiği iddiasına tepki gösteriyor..

Daha önce Çatlıyı tanıyan biri de onun dine sayğılı biri olduğunu anlatmıştı. Zaten Kurtlar Vadisinde de o vurgulanmıyor mu, bir bakıma.. Birileri insanları kendi karanlık planlarında acımasızca kullanıyor ve sistem öyle anlaşılıyor ki, bu kişiler deşifre olunca defterini dürüyor.. Tavşama kaç, tazıya tut hesabı. Adı: Kontrollü bunalım stratejisi.. Pankreas güreşi gibi bir şey. Birileri rollerini farkında olmadan içselleştiriyor.. Toplumu düşman kamplara ayrıştırmak, çatıştırmak ve kontrol etmek. Asıl büyük oyun bu..

Her şey derin bir gizlilik içinde oluyor. Bu karanlık dünyanın perdesini aramalaya kalktığınızda bireysel insani tepkilerle karşılaşıyorsunuz.. Toplum “pimi çekilmiş bir bomba” gibi. Toplumun farklı kesimleri kanlı bıçaklı olmuş.. Maraş, Sıvas, Başbağlar.. Yakılan-boşaltılan köyler.. Buna emir veren insanlar..

Her kafadan bir ses. Herkes bir şey söylüyor. Birinin melek dediğine ötekisi şeytan, birin,in şeytan dediğine ötekisi melek diyor. Biri de çıkıyor “kurşun atan da, yiyen de bizden” diyor..

O insanların hayatlarını, o insanların aileleri, çocukjlarının acılarını hesaba katan yok..

İşin ilginç yanı, şehit anneleri ve Cumartesi annelerinin gözyaşlarını dindirmeye dönük her adımda karşınıza yine bu iki kesimi çıkartıyorlar. Başbakanın işi gerçekten zor..

Alın size bir haber daha: Ergenekon'un tutuklu sanığı Mehmet Haberal'ın mafyavari işlerini üstlenen Rıfkı Kamburoğlu, tüyler ürperten itiraflarda bulundu: "Para ödemeyen İremtur'un sahibinin kulağını kestik." Yeşilin oğlu da diyor ki, “Siz bu insafsız iftiraya nasıl inanırsınız ? Benim babam terörle mücadeleye herkesten çok hizmet etmiştir,size mektup yazan o sözde görevli o bölgede 3-5 yıl kalıp gitmiştir ama benim babam o bölgede 30 yılı aşkın görev yaptı, sizin o sözüne itimat ettiğiniz kimseler lojmanlarda ailelerinin can güvenliğini temin altına alırken bizler aylarca babamın eve gelmesini Elazığ'ın ücra bir mahallesindeki gecekondumuzda bekliyorduk,size babam hakkındaki iftirayı söyleyen görevli biliyormuki aceba bizim evimizin kaç kere bombalandığını? Evimizin duvarlarında kaç kurşun deliklerinin bulunduğunu biliyormu? o görevlinin çocukları babalarını hiç saç ve sakal birbirine karışmış bitlenmiş kire bulanmış perişan bir halde görmüşlermidir aceba? Babalarından bit bulaşıp okuldan öğretmenleri tarafından bitlendikleri için kovulmuşlarmı? Benim babam aylarca dağlarda gezerdi o bölgeyi babamdan daha iyi kimse bilemez,pkk'nın stratejisini babamdan daha iyi kimse bilemez”

Bu iddialar da gerçek.. Bu sorunun cevabı devlet vermek zorunda.. Bu iddiaların ve gerçeklerin ortaya çıkması gerek.. Toplumun bilgi kirliliğinden kurtulması gerek. Birinin kahramanlık olarak gördüğü şeyi, ötekisi ihanet olarak görüyor. Birinin gözünde kahraman olan, ötekisinin gözünde hain.. Taraflar birbirine karşı çok öfkeli. Bu konuda soru sormaya bile tahammülleri yok.. Bu da gerçeğe ulaşmamızın önündeki en büyük engel.

Yeşilin oğlunun gözündeki Apo ile, DTP lilerin gözündeki Apo aynı kişi değil.. Her ikisi de bu ülkenin yurttaşı.. Peki Gerçek ne? Apo kim.. Ben gerçeği, sadece gerçeği arıyorum, herkesin bildiği şeyleri, bir takım çevrelerin bazı gerçekleri saptırma gayretine rağmen ortaya koyması gerektiğini düşünüyorum. Bu işe bir şekilde bulaşmış insanlar ve ailelerin de sadece savunmak ve suçlamanın ötesinde, gerçeğin araştırılmasında savcılara ve basına yardımcı olması gerektiğini düşünüyorum.Bu kan ve gözyaşı yumağının bu dünyamızı ve ahiretimizi berbat etmemesi için bu gerçekle yüzleşmek zorundayız..

Devlet suç işler efendim.. Bana göre, adı sanığa çıkmış onlarca kişiden önce, bu kişileri buylup, onlara silah veren devletin içindeki derin ve demir ellerin ortaya çıkartılıp, bu devleti suç makinasına dönüştüren ellerinin engellenmesi gerekir..

Gerçek şu ki, biz zalimlerden olduk (inni künti minezzalimin) Övgü ve sövgülerden kurtulup, hep birlikte gerçeği aramamız gerek. Haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun, mazlumdan yana, zalime karşı durmayı babarmamız gerek. Zalim babamızda olsa, mazlum düşmanımız da olsa. Ki Allah (cc) öyle buyurmadı mı: Bir kavme olan düşmanlığınız sizi onlar hakkında adaletsizliğe sevketmesin. Ve Peygamber buyurmadı mı: Kızım Fatıma da olsa..

Bu arada Başbakana ilgisi ve “hukukun gereğinin yerine getirileceği sözü”nden dolayı teşekkür ediyorum.. Ki benim için bu dava sadece kişisel bir konu değil, bir haksızlığın önlenmesi yönünde topluma umud aşılama çabasıdır.. Zira bir kişiye yapılan bir hakszılık bütün bir topluma yöneltilmiş bir tehdittir. Selam ve dua ile

CAFESİYASET

Bu haber toplam 1498 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri