Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Din Özgürlüğünde Türkiye Ekside

17 Eylül 2008 / 08:13
ABD'de Din ve Kamu Politikası Enstitüsü dinî özgürlükler bakımından endişe kaynağı ülkelere ilişkin yıllık raporunda, Türkiye'nin de yakından izlenmesini tavsiye etti
Amerikan yönetimine sunulan raporda, Türkiye'de dinî özgürlüklere ilişkin problemlerin arttığı kaydedilerek, bu problemler, "Türklüğe hakarete ilişkin yasal kısıtlamalar, başörtüsü ve Heybeliada Ruhban Okulu'nun fonksiyonuna ilişkin kısıtlamalar'' olarak sıralandı.

Heybeliada Ruhban Okulu'nun kapalı kalmasının, Türkiye'deki Rum Ortodoks toplumunun varlığını tehdit ettiği savunuldu. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan, yakından izlenmesi talep edilen ülkeler arasında Türkiye ile birlikte Irak, Bangladeş, Kazakistan, Pakistan yer aldı. Bu listede yer alan ülkelerin, dinî özgürlükleri ilerletmesi yönünde yoğun diplomatik çabalar yürütülüyor. Gerekli görüldüğü durumlarda ABD'nin, bu listede yer alan ülkelere ekonomik yaptırım uygulaması da söz konusu olabiliyor.

Kısa adı IRPP olan kuruluşun 2008 yılı dini özgürlükler bakımından endişe kaynağı ülkeler listesinde, daha önceki yıllarda da listede bulunan Burma, Çin, Eritre, İran, Kuzey Kore, Suudi Arabistan, Sudan ve Özbekistan yer aldı. IRPP, bu ülkelere ek olarak, Afganistan, Belarus, Hindistan, Endonezya, Mısır, Kosova, Maldivler, Türkmenistan ve Vietnam'ın da bu yıl dinî özgürlükler bakımından endişe kaynağı ülkeler arasına konulmasını tavsiye etti.

Kaynak:
Bu haber toplam 870 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri