Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Din sömürüsü yaparak geldiler' diyenler...

09.09.2009 02:10
Yiğit Bulut'tan Hürriyet'in yazı dizisine sert eleştiri geldi: "Sevgili dostlar, inanın bir basın mensubu olarak utanıyorum, sömürülen değerlere bakıp üzülerek izliyorUM.
Yiğit Bulut'un yazısı...

"Din sömürüsü yaparak geldiler" diyenler...

CÜMLEYİ tamamlamayarak başlamak istiyorum; "Din sömürüsü yaparak iktidara geldiler" diyenler, şimdi aynı metotlarla kendilerini "yeniden yapılandırmayı", delinen ceplerini onarmayı deniyorlar. Din ile siyasi "rant maksimizasyonu" veya din ile "ekonomik rantın" zorlanması... Pek bir fark yok!
Sevgili dostlarım, 2002'den bugüne yıllarca aynı şarkıyı dinledik, istenenler yapılmayınca "nakaratların" altının çizildiğini gördük... İddia hep aynıydı; din sömürüsü yapıyorlar, imam hatip okullarını arka bahçelerine çevirdiler, insanları kandırıyorlar! Olabilir, bunlar yapılmış olabilir!
Peki şimdi ne yapılıyor? İnanın "iddia edilen din sömürüsünü" yapanların, şimdi Kâbe'den "Bakın buradayız" diye yayın yapanlara göre, geçmiş kayıtları aslında oldukça masummuş! Şimdi daha da iyi anlıyorum. Birileri için strateji belli: Borsayı, ekonomiyi, maliyeyi, reel sektörü, depremi... Hatta dini... Neyi "kendine araç seçersen seç" ama mutlaka kazan!
Sevgili dostlar, inanın bir basın mensubu olarak utanıyorum, bir gazetede her gün çıkan çarşaf çarşaf "Biz kutsal topraklardayken" vurgularını esefle, kınayarak, sömürülen değerlere bakıp üzülerek izliyorum!
Fazla uzatmayacağım; ne diyelim! Allah hepimizi "siyasi rant için dinimizi sömürenlerden de, kaybolan itibarlarını kazanmak ve bilançolarını düzeltmek için aynı sömürüyü yapanlar da" korusun!

Not 1: Yazı dizisinin adını utanmadan "Peygamberin İzinde" koymuşlar. Bu arkadaşlardan birinin geçen sene Ankara'da "Peygamberimiz hakkındaki" düşüncelerini kendinden dinlemiş ve daha fazla dinleyemeyerek salonu terk etmiştim! Bu sömürüye devam ederlerse, o görüşleri paylaşmayı "sömürünün önüne geçmek adına" borç bilirim...

Not 2: Kim yaparsa yapsın, insanların inançları üstüne "siyasi-ekonomik" sistemler kurmak "dürüst" bir strateji olmadığı gibi, bu tip "yapılar" mutlaka çöker!

HaberTürk
Bu haber toplam 1422 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri