Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Dindar, koyu tenli siyah giyimli'

22 Temmuz 2008 / 00:32
La Repubblica, Anadolu sermayesinin sıçrama yapmasını 'Türkiye Mucizesi' olarak tanımlarken Anadolu işadamları için de ilginç tanımlarda bulundu.
İtalya'nın günlük gazetelerinden La Repubblica, “Affari e Finanza” adlı haftalık ekonomi ekinde “Avrupa'nın devleri” başlığıyla yayımladığı dizinin altıncı bölümünü Türkiye'ye ayırdı. Gazete, Anadolu sermayesinin son yıllarda sıçrama kaydetmesini, “Türkiye mucizesi: İslam ahlakı kapitalizmin ruhunu keşfetti” başlığıyla dosya konusu yaptı. Ekin ilk sayfasından “Türkiye mucizesi: İslam ve turbo-kapitalizm” başlığıyla anons edilen yazıda, son yıllarda özellikle Anadolulu iş adamlarının teşebbüsleriyle Türkiye'de kapitalizmde ciddi bir sıçrama kaydedildiği ifade edildi.

Son yıllarda Türkiye ekonomisinin kalkışa geçmesinde motor güç konumunda olan Anadolu kökenli iş adamları, yazıda şu sözlerle tasvir edildi: “Takva sahibi ve çalışkan, ahlaki ve manevi değerlere sadık, ama mesleğinde de başarılı, cemaati içinde aktif olduğu kadar kendi işini de verimli kılma uğraşında. Türkiye'de, İstanbullu iş adamlarıyla yan yana durmaya, kimi kez onları geride bırakmaya da hazır yeni bir insan profili tırmanışta.

Tercihen siyah giyinen, 'beyaz Türklere' oranla teni de daha koyu olan, son derece dindar bir insan tipi: Bir eliyle tespih çekerken, ceplerindeyse ultra ince son model hesap makinesi taşıyan bir tip. Bu insanlar, günümüzde gerçek anlamdaki toplumsal dönüşümün de kahramanları. Küçük, ama girişimciliğin yoğun olduğu Konya, Kayseri, Gaziantep, Malatya ve Adana gibi kentlerde yaşıyorlar.”

Ekte ünlü sosyolog Max Weber'in “Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu” adlı yapıtına gönderme yapılarak, “Türkiye'de patlama: İslam ahlakı kapitalizmin ruhunu keşfetti” başlığı kullanıldı.

AK PARTİ'NİN KAPATILMASI EKONOMİYİ SEKTEYE UĞRATIR
AK Parti'nin kapatılması durumunda Türkiye ekonomisinin de zarar göreceğini kaydeden yazıda, “Son beş yılda ihracat neredeyse dört kat arttı, GSMH'da yılda yüzde 7 artış oldu, ama ülke bugün bir yol ayrımında bulunuyor” denildi.

AK Parti hakkındaki kapatma davasının Türkiye'nin ekonomik performansını olumsuz etkileyen bir belirsizliğe sürüklediğine işaret edilen yazıda, “Türkiye'de, muhafazakar siyasi çizgideki ılımlı İslamcı parti önümüzdeki günlerde kapatılacak olursa, sadece siyasi değil, aynı zamanda kurumsal bir kriz başlayacak. Zira, meclisteki 69 parlamenterin yanı sıra cumhurbaşkanı ve başbakan da siyasi yasaklı konumuna düşme riskiyle karşı karşıya bulunuyor” denildi.

Dosya çalışmasında, eski Devlet Bakanı Kemal Derviş'in geçen günlerde Türkiye'de yaptığı konuşmalardaki değerlendirmeler ise “AB'nin yeni İspanya'sı olacağız” başlığıyla ayrı bir haber olarak sunuldu ve şu ifadeye yer verildi: “Kemal Derviş'e göre Türkiye'nin, AB üyeliği iki açıdan olumlu bir etki yaratacak. Bu, ekonomik açıdan istikrarlı bir sürecin yanı sıra Hristiyanlık ve İslam dünyası arasındaki değer ve örgütlenmelerin entegrasyonunun mümkün olduğunu göstermek bakımından da önemli bir sembolik mesaj verilmesini sağlayacak.”

Ekonomik verilerin de aktarıldığı dosya çalışmasında, İtalya başta olmak üzere son yıllarda yabancı sermayenin Türkiye'ye yönelişinde artış gözlendiği de kaydedildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 894 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri