Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dink ihbarı IP'den bulundu

30 Ağustos 2008 / 09:28
Trabzon Emniyeti'nin Hrant Dink'e yönelik eylem yapılacağına ilişkin İstanbul Emniyeti'ne gönderdiği "gizli" yazı İşçi Partisi'nde ortaya çıktı.
Söz konusu belgede, Yasin Hayal'in cinayetten önce İstanbul'a gelerek Sarıgazi'de bir fırında kalan ağabeyi Osman Hayal'in yanında kalmayı düşündüğü ihbar edilmiş.

Şube müdüründen Hayal portresi

Dink'in öldürüleceği bilgisinin 17.02.2006 tarihli yazı ile İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'na gönderildiği dönemde, Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Engin Dinç'in telefonla da aynı bilgiyi verdiği ileri sürülmüştü. Engin Dinç'in Mülkiye Müfettişlerine verdiği ifadede muhbir Erhan Tuncel'den Dink'e yönelik eylemle ilgili bilgileri aldıktan sonra İstanbul İstihbarat Müdürü Ahmet İlhan Güler'i cep telefonuyla bilgilendirdiğini ileri sürmüştü.

Trabzon Emniyeti'nin "Gizli" başlıklı yazısı Ergenekon soruşturması kapsamında İşçi Partisi Basın Bürosun'da yapılan aramalar sırasında ortaya çıktı. Söz konusu belgede, Şube Müdürü Dinç, Hayal'in 2004'te Mc Donalds'a yaptığı bombalı saldırı ile ilgili olarak şu bilgiler yer aldı: "İlimizde Atatürk alanı karşısında faaliyet gösteren Mc Donald's isimli işyerine, 24.10.2004 günü saat 13.30 sıralarında el yapımı, parça tesirli bomba atmaktan ve 6 şahsın yaralanmasına sebep olmaktan tutuklanarak cezaevine konulan ve 13.09.2005 tarihinde cezaevinden tahliye olan Yasin Hayal..."

Ses getirecek büyük bir eylem...

Belgenin devamında ise Dinç, topladıkları bilgiler ışığında Hayal'in çevresinde bulunan arkadaşlarına Ermeniler'e karşı büyük bir kin beslediğini ifade ederek, İstanbul'da yakın zamanda ses getirecek büyük bir eylem yapmayı planladığını aktarıyor. Dinç, uyarı yazısına "Hedef olarak da Türkleri ve Türkiye Cumhuriyeti'ni karalayıcı faaliyetlerde bulunduğu gerekçesi ile AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink isimli şahsı seçtiğini, maddi imkan sağladığı taktirde bahse konu eylemi gerçekleştirmek için İstanbul iline gideceğini ve Sarıgazi ilçesinde bir fırında çalıştığı bilinen abisi Osman Hayal'in yanında kalacağını söylediği' öğrenilmiştir" diye devam ediyor.

Dinç, son olarak da, Hayal hakkında değerlendirmesini dile getiriyor; " Ayrıca bahse konu şahsın Mc Donald's isimli işyerine yapmış olduğu eylem öncesinde de yine benzer söylemlerde bulunduğu göz önüne alınarak şahsın söz konusu eylemi yapabilecek bir yapıya sahip olduğu değerlendirilmekte olup .... numaralı telefonu kullanan şahsa yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. Arz ederim."

(Osman Asiltürk / Bugün)
Bu haber toplam 810 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri