Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dink şemasında iki sır polis

13.07.2010 12:02
Kim olduğu bilinmeyen son iki isim 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ortaya çıkartıldı

Hrant Dink suikastı ve Ergenekon sanıkları arasında bağlantıları gösterdiği öne sürülen ‘Dink Suikastı Şeması’nda kim olduğu bilinmeyen son iki ismi, davanın görüldüğü 14. Ağır Ceza Mahkemesi ortaya çıkardı. Emniyet Genel Müdürlüğü, mahkemenin sorusu üzerine, kimin hazırladığı belirlenemeyen şemadaki sır iki ismin polis olduğunu açıkladı

 

HRANT Dink Suikastı’nın ardından cinayet zanlıları ile Ergenekon sanıkları arasındaki irtibatı gösteren ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da sunulduğu iddia edilen ‘Dink Cinayeti Şeması’nda bulunan ancak kimoldukları bilinmeyen iki isim, polis çıktı. Emniyet GenelMüdürlüğü, Dink Davası’nın görüldüğümahkemeye gönderdiği yazıda; şemada davanın tutuksuz sanığı eski Trabzon Alperen Ocakları BaşkanıMustafa Öztürk ile telefon irtibatları gösterilen Necati Ekinci’nin Bayburt PolisMeslek Yüksekokulu’nda Emniyet Müdürü,Murat Tekin’in ise TBMMKoruma Şubesi’nde görevli polis olduğunu bildirdi.

 

EMNİYET’TEN RESMİ YANIT

 

40’tan fazla ismin yer aldığı şemayı Dink Suikastı’nın hemen ardından Gazeteci Ali Bayramoğlu, Başbakanlık’a yakın bir kaynaktan edindiğini bildirerek gündeme getirdi. Emniyet istihbarat birimleri tarafından hazırlandığı ileri sürülen şemada Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast ile azmettirici olduğu ileri sürülen Erhan Tuncel’in de aralarında bulunduğu sanıkların, Veli Küçük,Mustafa Levent Göktaş, Levent Temiz gibi Ergenekon Davası’nın sanıklarıyla olan irtibatları yer aldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da sunulduğu ileri sürülen şemada Necati Ekinci veMurat Tekin isimleri de yer aldı. Ancak her iki davanın sanıkları arasında yer almayan iki ismin kimolduğu bildirilmedi. Dink Davası’nı yürüten İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi de Emniyet GenelMüdürlüğü’ne bu iki ismin kimolduğunu sordu. İki isim, mahkemenin sorusu üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yaptığı araştırma sonucu ortaya çıkmış oldu.Mustafa Öztürk, Dink Davası’nın 8’nci duruşmasında Zeynel Abidin Yavuz, Tuncay Uzundal ile tahliye edilmişti. Öztürk’ün cinayetin ardından “Bu işi biz yapacaktık, ama başkasına verdik” dediği ileri sürülmüştü.

 

SAVCI ÖZ ARAŞTIRDI

 

İçişleri Bakanlığı’na bağlı istihbarat görevlilerince hazırlandığı iddia edilen Dink Cinayeti Şeması, Ergenekon Soruşturması’nda da gündeme geldi. Savcı Zekeriya Öz şemadaki isimlerin birbirleriyle bağını araştırdı. Bu kapsamda tutuklu sanıklardan emekli Albay ve avukatMustafa Levent Göktaş sorgulandı. Göktaş, Dink cinayeti ile bağlantı olduğu iddialarını yalanladı.

 

Kaynak: Habertürk

Bu haber toplam 1460 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri