Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dinlemeye takılan şok konuşma

11.10.2010 01:43
ÖSYM'nin gerçekleştirdiği 6 sınavda teknolojik cihazları kullanarak kopya çeken organize suç örgütü üyeleri dinlemeye takıldı.

 

Delil olarak dosyaya giren konuşmalarda çete üyelerinin şifreli konuşmaları, cevap şıklarının aktarımında yaşanan sorunlar ve zanlıların sınav sonrası birbirlerini kutlaması ile nasıl kopya çektikleri kayda alındı.

ÖSYM'nin 2009-2010 KPSS, ÜDS, ALES, YGS, KPDS veLYSsınavlarındaki kopya iddiaları soruşturması kapsamında örgüt lideri olmakla suçlanan öğretim üyesi O.A.U. ile yardımcıları, Ö.F, Z.B ve S.G. "örgüt kurmak ve yönetmek, resmi ve özel belgede sahtecilik ve 6136 Sayılı Kanuna muhalefet" suçlarından tutuklanmıştı.

Şüphelilerden M.H.Ç'nin, çete lideri Oruç A.U.'ya Polis MYO adaylık sınavı sonrası dert yanması dinlemeye şöyle takıldı:

Aktarımda problem çıktı

M.H.Ç: Valla reisim iyi değilim turşu çıktı.

Oruç A.U : Ee bizim çocuklar 79 çıktı la alamadın mı?

M.H.Ç: Baksana ya 57, sonra söz 57 sayısal var 42 sözel var eşit ağırlık 51.

Oruç A.U: Nasıl oldu peki bizimkilerin iyi hep baktım.

M.H.Ç: Valla öyle vereyim T.C'mi bi bak.

Oruç A.U: Yok ya, o zaman problem çıktı şeyde, aktarımda..

Antremansızdın

Çete lideriGazi ÜniversitesiÖğretim Üyesi Oruç A.U ile 2010 KPDS sınavına girecek olan M.H.Ç arasındaki görüşmede ise dinlemeye şifreli şu diyalog düştü:

M.H.Ç. : Aman abi dediğim gibi yani sağlam olsun gözünü seveyim ya, bak aman.

Oruç A.U: Bizde herhangi bir sey yok. Bunda da olmazsa artık git atla diyorum Emir Dağı'na mı çıkarsın neye çıkarsın.

M.H.Ç. : Valla bilimiyorum yani madara duruma düştük de onu diyorum ya.

Oruç A.U.: Yani hayır en son maçta tamam bizimkiler faul yapmış olabilir ama ondan öncekilerde hep sen antrenmansızdın ya.

Cevap trafiği

Oruç A.U. ile cevapları para karşılığı adaylara dağıtan örgüt üyesi M.İ. arasında geçen konuşmalar ise soruların nasıl şifreli dağıtıldığını gözler önüne serdi:

Oruç A.U.: Şimdi üç dört ne olmuş, üç dört?

M.İ. : Üç dörde verdik, dolu dolu verdik her birine var olanları verdik. Bir iki açmadı. Onun dışında jöleye verdik.

Oruç A.U.: Jöle alamadım diyor.

M.İ.: Jöle'ye 60 taneden fazla şey verdi he Yavuz Alp verdi. Çok da düzgün verdi hepsini. Problem yoksa öksür dedik, öksürmedi mi. Yavuz Alp arka taraftan öksürdü, yoksa okur dedim öksürdü dedi. Jöle aldı abi, öbür çocuk alamadı, en alta ki iki tane varya...

GÖREV AŞKIYLA YANIP TUTUŞUYORUZ

Polis, çetenin adımlarını saniye saniye görüntüleri. Üyelerin cevapların dağıtılması karşılığında paylarına düşen parayı bölüşmeleri tele-kulağa şöyle takıldı:

Oruç A.U: Orda kuruşun kuruşu eksik olursa hepinizi topa tutarım.

Y.A.: Şimdi yüz milyon Necati'ye verdik. Yazık ufak diye. 720 milyon kalıyor onu da üçe 240'ar düşüyo. 240 240 bölüşüyoz işte hakkını helal et.

Oruç A.U: Eee?

Y.A. : Çok iyisin abi sağol. Arabaya cant alacaktım zaten, peşinatını verecem sayende haha...

Oruç A.U.: Senin kafatasından cant yaparım ben arabaya...

Y.A.:Hahahah, sağol abi Allah razı olsun büyüksün, bi dahaki organizasyonda bekliyok yani görev alma aşkıyla yanıp tutuşuyok.

Oruç A. U.: Orda en kıdemliniz, komutanınız kim?

Y.A.: Memet abi, ona 300 veriyom

Oruç A.U.: Ver bakıyım.

Jummer'a önlem

Soruşturmada çete üyelerinden yardım aldığı ve cevapları dağıttığı öne sürülen bayan öğretmen G.Ç.'nin D.G. adlı arkadaşı ile yaptığı konuşmaya ise "kopya düzenekleri" takıldı.

G.Ç.: Ben, İngilizce sınavında şeye gittim Diyarbakıra gittim, girdim.

D.G: hı.

G.Ç: Sınava orda da her yere cebir (jammer) koymuşlar, o telefonu engelliyo, çekmiyo gelmiyo cevaplar. Biz bi alet aldık Ankara'dan. Kulağına yerleştiriyorsun cip gibi ondan sonra kablosu falan var işte telefona bulutut özelliği var. Ondan sonra o aletide bayağı bi pahalıya aldık

D.G: sen mi aldın

G.Ç: Tabi canım ben, anneminkredikartıynan ödüyorum onu 500 milyon. Kimse bilmiyo sen biliyosun annem biliyo ablam bile bilmiyo. Ablam zannediyoki ben İzmir'e toplantıya gidiyorum


BUGÜN GAZETE

Bu haber toplam 1456 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri