Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diş tedavisinde yenilikler

14 Aralık 2008 / 14:07
Hastanede, iltihaplı dişler bile bir günde kurtarılabiliyor, uygun dişler artık çekilmeden tek seansta yerinde bırakılıyor.
Ege Üniversitesi Diş Hastanesinde sadece kökü kalmış dişler tek seansta kanal tedavisi ile kurtarılabiliyor. Hastanede, iltihaplı dişler bile bir günde kurtarılabiliyor, uygun dişler artık çekilmeden tek seansta yerinde bırakılıyor.

Ege Üniversite Diş Hekimliği Endodonti Bilim Dalında Doktora yapan Diş Hekimi Seniha Miçooğulları, bugüne kadar her ağrıyan dişin çekildiğini ve kanal tedavisinin malzeme yetersizliği, teknolojik gelişmenin yetersizliği gibi nedenlerle yapılamadığını anımsatarak, Ege Üniversitesi'nde ise bir ilk olarak tek seansta kanal tedavisi yaptıklarını açıkladı.

Kanal tedavisinin bazı eksiklikleri nedeniyle hem hasta hem de hekimi zorladığını kaydeden Diş Hekimi Miçooğulları, “Ancak son teknolojik gelişmelerin ışığında artık uygun dişleri tek bir seansta kopartmadan tedavi edip yerinde bırakabiliyoruz. Artık insanlar da ağrı ve diş sağlığının önemini fark ettiler. Kanal tedavisinin ne denli önemli olduğu bu vesileyle ortaya çıktı” diye konuştu.

Diş Hekemi Miçooğulları, bu tedavinin sadece Ege Üniversitesi'nde uygulandığını ifade ederek, “Teknik olanaksızlıklar nedeniyle, İzmir'deki hiçbir devlet hastanesinde yapılamıyor. Bu hastaneler ancak alt ve ön dişlere uygulanabiliyor. Arka dişler için ise hastaları üniversitemize gönderiyorlar” dedi.

TEK SEANSTA KANAL TEDAVİ ÇALIŞMASI YAYINLANACAK

ANKA'nın “Azı dişlerin neden devlet hastanesinde yapılamadığı yönündeki soruya Miçooğulları, “Arka dişler üç köklü olduğu için daha uğraştırıcı ve çok zor. Tek seansta kanal tedavisi ise hem incelenen hem de gelişme aşmasında bilimsel bir bulgu. Ege Üniversitesi Diş Polikliniğine günde ortalama 100 hasta başvuruyor. Ancak, bakabildiğimiz hasta sayısı tabi ki daha az. Ama tek seansta kanal tedavisi olayı çok önemli, daha kimse bilmiyor. Bunu gündeme getirip yaşama geçiren Ege Üniversitesi'nden hocam Prof. Dr. Kemal Çalışkan. Bana böyle bir öğreti verip, bu yaşımda bilimsel ve ciddi anlamda çalışmamı sağlamıştır. Yakında bu çalışmalarımızı, bilimsel olarak yayımlayacağız” dedi

Kaynak:
Bu haber toplam 2354 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri