Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama, yarın akşam Türkiye'de

04.04.2009 17:04
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, yarın akşam Türkiye'ye gelecek ABD Başkanı Barack Obama'nın ziyaretine ilişkin, "Bu ziyaretin, Türkiye'nin son dönemde bölgesinde istikrar, refah ve barışı yayma çabalarının takdir edildiğinin işareti olduğunu"
Özügergin yaptığı açıklamada, Obama'nın Türkiye'yi ziyaret nedeninin sorulması üzerine, "Ziyareti, son dönemde Türkiye'nin bölgesinde istikrar, refah ve barışı yayma çabalarının takdir edildiğinin bir işareti olarak algılamak mümkün" dedi.

Yapılacak görüşmelerin gündeminin çok geniş olduğunu belirten Özügergin, Türkiye'den uzak bölgelere ilişkin de görüş alışverişinde bulunulmasının beklendiğini kaydetti.

Obama'nın Medeniyetler İttifakı toplantısına katılmak için mi Türkiye'ye geldiğinin sorulması üzerine de Özügergin, Obama'nın ziyaretinin ikili bir ziyaret olduğuna dikkati çekti.

Ancak ABD Başkanı Obama'nın ikili ziyaretinin, Medeniyetler İttifakı İstanbul forumu ile aynı döneme rastlamasının, sembolik anlam taşıdığı yorumları da yapılıyor.

Yarın akşam Ankara'ya gelecek olan Obama, pazartesi günü temaslarına ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret ederek başlayacak. ABD Başkanı daha sonra Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le bir araya gelecek ve görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlenecek. Obama'nın daha sonra TBMM'ye giderek, burada Genel Kurula hitap etmesi, ayrıca muhalefet partilerinin liderleriyle görüşmesi bekleniyor.

ABD Başkanı TBMM'nin ardındansa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Başbakanlıkta görüşecek. Bu görüşmenin ardından Obama'nın Ankara'dan ayrılmak üzere Esenboğa Havalimanına gitmesi ve İstanbul'a hareket etmesi öngörülüyor.

Obama'nın 7 Nisan salı günü de İstanbul'da Medeniyetler İttifakı toplantısına katılması bekleniyor.

Önce Londra'da G20 zirvesine katılan ve daha sonra NATO toplantısı için Strasbourg'a geçen ABD Başkanı, Türkiye'ye Prag'da katılacağı AB zirvesinin ardından gelecek.

ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyaretini, geçen ay Türkiye'ye gelen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton duyurmuştu.


ATATÜRK HAVALİMANI'NDA OBAMA İÇİN SARI ALARM

ABD Başkanı Barack Obama'nın İstanbul'a yapacağı ziyaret öncesinde Atatürk Havalimanı'nda güvenlik önlemleri sarı alarm seviyesine yükseltildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, ABD Başkanı Barack Obama, İstanbul'da düzenlenen ''Medeniyetler İttifakı 2. Forumu''' için 6 Nisan Pazartesi günü Ankara'dan, Air Force One ile saat 19.10'da Atatürk Havalimanı'na gelecek. Devlet Konukevi önünden makam aracına binecek olan Obama, buradan kalacağı otele hareket edecek.

ABD Başkanı Obama'nın gelişi öncesinde Atatürk Havalimanı'ndaki güvenlik önlemleri artırılarak sarı alarm düzeyine yükseltildi. Sarı alarm düzeyi Başkan Obama'nın 7 Nisan Salı günü İstanbul'dan ayrılacağı öğleden sonraya kadar devam edecek.

Barack Obama'nın uçağı Air Force One'ın Atatürk Havalimanı'na gelişinde ve İstanbul'dan ayrılacağı saatten 15'er dakika önce havalimanı trafiği, uçakların iniş ve kalkışlarına kapatılacak.

Obama'nın İstanbul'a geleceği pazartesi günü akşam ve İstanbul'dan ayrılacağı salı günü öğle saatlerinde havalimanı yolu giriş ve çıkış trafiğine kapalı olacak.

Yetkililer, Obama'nın geliş ve gidiş saatleri, öncesi ve sonrasında Atatürk Havalimanı'na gelecek vatandaşların uçaklarını kaçırmamaları ve mağdur olmamaları için metroyu tercih etmeleri gerektiğini bildirdiler.

OBAMA İÇİN BAŞKENTTE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Ankara Emniyet Müdürlüğü, ABD Başkanı Barack Hüseyin Obama'nın Türkiye ziyaretinin Ankara bölümüyle ilgili geniş trafik ve güvenlik önlemleri aldı. Obama'nın ziyareti dolayısıyla 5 Nisan Pazar ve 6 Nisan Pazartesi günleri bazı yollar trafiğe kapatılacak, 6 Nisan Pazartesi günü sivil havacılık kurumlarına, şehir merkezi üzerinde uçuş yasağı uygulanacak.

Ankara Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Obama'nın Ankara ziyaretiyle ilgili güvenlik tedbirleri çerçevesinde, 6 Nisan Pazartesi günü il merkezi üzerinde polis ve askeri hava araçları haricinde tüm sivil havacılık kurumlarına ait hava araçlarına uçuş yasağı getirildi.

Ayrıca 5 Nisan Pazar ve 6 Nisan Pazartesi günleri çeşitli saatlerde bazı güzergahlar tek taraflı olarak konuk başkanın geçişlerinde kısa süreli trafiğe kapatılacak.

5 Nisan 2009 Pazar günü saat 18.00'den itibaren Esenboğa Havalimanı yolu, Çevre Yolu Doğukent Caddesi, Kahire Caddesi, Simon Bolivar Caddesi, Çankaya Caddesi, İran Caddesi, Turan Emeksiz Sokak, Tahran Caddesi, Arjantin Caddesi, Boğaz Sokak, Noktalı Sokak ile kavşaklara bağlı sokak ve cadde çıkışları, Esenboğa Havalimanı yolu, İrfan Baştuğ Caddesi, Çankarı Caddesi ve bu caddelere çıkan sokaklar, Atatürk Bulvarı'nın Ulus kavşağı ile Çankaya Caddesi arasında kalan bölümü, bağlı sokak ve cadde çıkışları, Obama'nın konvoyunun geçişinin tamamlanmasına kadar trafiğe kapanacak.

-PAZARTESİ GÜNÜ KAPANACAK YOLLAR-

Obama'nın temaslarını yapacağı 6 Nisan 2009 Pazartesi günü ise saat 08.00'den itibaren geçişin tamamlanacağı saate kadar Tahran Caddesi, Arjantin Caddesi, Noktalı Sokak, Boğaz Sokak, İran Caddesi, Çankaya Caddesi Cinnah Caddesi, Atatürk Bulvarı'nın Kızılay Kavşağı ile Çankaya Caddesi arasında kalan bölümü, İnönü Bulvarı'nın Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kavşağı ile Atatürk Bulvarı arasında kalan bölümü, Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi, Akdeniz Caddesi, Gençlik Caddesi'nin Akdeniz Caddesi, Turgut Reis Caddesi ve Anıt Caddesi arasında kalan bölümü, Vekaletler Caddesi, Yahya Galip Caddesi, Milli Müdafaa Caddesi arasındaki kavşağa bağlı sokak ve cadde çıkışları araçlara kapalı tutulacak.

Aynı gün saat 15.00'ten itibaren yine geçişin tamamlanacağı süreye kadar Atatürk Bulvarı'nın Kızılay Kavşağı ile Çankaya Caddesi arasında kalan bölümü, bağlı sokak ve cadde çıkışları, Çankaya Caddesi, Simon Bolivar Caddesi, Kahire Caddesi, Doğukent Caddesi, Çevre yolu, Esenboğa Havalimanı yolu ile kavşaklara bağlı sokak ve cadde çıkışları, İnönü Bulvarı'nın Akay Kavşağı ile Balgat Köprü arasında kalan bölümü bağlı sokak ve cadde çıkışları, Konya yolunun Balgat Köprü ve Migros (Ankamall) arasında kalan bölümü bağlı sokak ve cadde çıkışları, Samsun yolunun 1011 kavşağı ile Aydınlıkevler kavşağı arasında kalan bölümü bağlı sokak ve cadde çıkışları, Çankırı Caddesi, İrfan Baştuğ Caddesi ve bu caddelere çıkan sokak, cadde çıkışı ile Esenboğa Havalimanı yoluna çıkan sokak ve cadde çıkışları trafiğe kapatılacak.

Noktalı Sokak, Boğaz Sokak, Arjantin Caddesi, İran Caddesi'ne gelen araçlar, Sheraton Oteli istikametine dönüş yapamayacaklar. Noktalı Sokak, Boğaz Sokak sakinleri, bu günlerde araçlarını Sheraton Oteli önüne park edemeyecekler.

VALİ GÜLER: 8 BİN 800 EMNİYET PERSONELİ GÖREV YAPACAK

İstanbul Valisi Muammer Güler, ABD Başkanı Barack Obama'nın İstanbul'a yapacağı ziyaret sırasında 8 bin 800 emniyet personelinin görev yapacağını belirterek, Obama'nın konvoyunun geçişi sırasında yaya geçitlerinde kısa süreli kapatmalar yapılacağını, metrobüs, tramvay ve şehir hatları vapur seferlerinde herhangi bir aksamanın olmayacağını bildirdi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünde düzenlenen basın toplantısında konuşan Güler, Obama'nın İstanbul ziyareti sırasında alınacak tedbirler içerisinde en önemlisini ''ulaşım ve trafikle'' ilgili tedbirlerin oluşturduğuna dikkati çekti.

İstanbulluların günlük hayatını etkilemesi bakımından, hayatın normal akışına en az müdahale olabilecek tarzda bir tedbir planlamasının yapıldığını kaydeden Güler, ziyaret sırasında güvenlik amaçlı kontrollü bir geçişin sağlanacağını ifade etti.

Güler, ''Kısa süreli yol kapatmalar olacaktır. Geçiş sırasında yaya geçitlerinde kısa süreli kapatmalar olacaktır. Programın akışı içeresinde yer yer belli kapatmalar olabilecektir. Metrobüs, tramvay ve şehir hatları vapur seferlerinde herhangi bir aksama olmayacaktır. Bunu özellikle belirtmek istiyorum'' dedi.

Muammer Güler, sadece Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camisi ziyaretlerinin yapılacağı saatlerde, ''Kabataş, Sirkeci ve Aksaray tramvay hatlarında'' çok kısa süreli bir kesintinin yaşanabileceğini belirterek, ''Bu tedbirler sırasında 8 bin 800 emniyet personeli görev yapacak'' diye konuştu.

Ziyaretle ilgili etkinliklerin yoğun olduğu bölgelerde, bir lise ve ilköğretim okulunda 7 Nisan salı günü eğitime bir gün ara verileceğini kaydeden Güler, vatandaşların polisin uyarı ve yönlendirmelerine uymalarını rica etti.

Güler, İstanbullulardan kısa süreli beklemeleri anlayışla karşılamalarını istediklerini, bunun önemli bir ziyaret olduğunu, Medeniyetler İttifakının 2. Forumu'na 7 devlet başkanı, 36 bakan, 13 uluslararası kuruluşun başkanının da katılacağını bildirdi.

İSTANBUL'DA İHTİYAÇ DUYULDUĞUNDA KAPATILACAK YOLLAR

İstanbul Valisi Muammer Güler, ABD Başkanı Barack Obama'nın İstanbul'a yapacağı ziyarete ilişkin tüm tedbirlerin planlandığını bildirdi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, forum ve ziyaret kapsamında ihtiyaç duyulduğunda şu güzergahlar trafiğe kapatılacak:

Sefaköy D-100 yolu güney katılımı, Küçükçekmece D-100 yolu Florya ayrımı, Şükrü Balcı Polis Okulu istikameti ve güney katılımı, Basın Ekspres yolu havalimanı istikameti ve D-100 güney katılımı, Florya ışıklardan, Askeri Havalimanı istikameti, Askeri Havalimanı kavşağından sivil havalimanı kavşağına kadar olan bağlantı yolu.

Atatürk Havalimanı A, B, C, kapılarından çıkışlar, CNR fuar merkezi çıkışları, Atatürk Havalimanı'ndan itibaren Esentepe Balmumcu ayrımına kadar D-100 yolu tüm güney katılımlar.

Boğaziçi Köprüsü'nden Beşiktaş istikameti, Zincirlikuyu'dan Balmumcu, Barbaros Bulvarı ve Beşiktaş meydanına açılan tüm cadde ve sokaklar, Yıldız Posta Caddesi'nden Balmumcu istikameti, Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü önünden Dolmabahçe Sarayı ve Conrad Otel istikametine olan cadde ve sokaklar, Conrad Otel'den Galata Köprüsü istikametindeki Barbaros Bulvarı, Beşiktaş, Çırağan, Dolmabahçe, Meclis-i Mebusan ve Kemeraltı caddeleri ile bu caddelere çıkan sokaklar, Mete Kavşağı ve Süzer Plaza'dan Dolmabahçe kavşağına inişler.

Tophane-i Amire Binası çevresindeki cadde ve sokaklar, Perşembe Pazarı Tershane Caddesi'nden ve Şişhane'den Unkapanı köprüsüne gidiş, Unkapanı Bankalar Caddesi, Unkapanı Köprüsü'nden Gülhane alt kapı istikametine tüm cadde ve sokaklar, Gülhane tramvay durağı, Beyazıt Meydan'dan Sultanahmet Meydanı'na kadar tüm cadde ve sokaklar, Ayasofya ve Sultanahmet meydanlarına çıkan tüm cadde ve sokaklar. Sirkeci Meydanı'ndan Askeri Havalimanı kavşağına kadar Sahil Kennedy Caddesi'ne çıkan tüm cadde ve sokaklar.
Bu haber toplam 1714 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri