Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Disk protesto ediyor

13 Eylül 2008 / 17:05
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) İzmir'de bugün alanlara çıkarak 12 Eylül'ü ve AKP'nin emekçilere dayattıklarını protesto edecek.

DİSK'in, “AKP elini emeğimden, ekmeğimden çek” sloganıyla düzenlediği “Emek ve Demokrasi Mitingi”, bugün saat 14.30'da Gündoğdu Meydanı'nda gerçekleştirilecek. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, tüm İzmir halkını ve Egelileri mitinge davet ederek “Bu mitingde 12 Eylül hukukuyla hesaplaşacağız, AKP'ye 'Elini ekmeğimden ve emeğimden çek' diyeceğiz” dedi.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), bugün İzmir'de alana çıkıyor. DİSK'in, “AKP elini emeğimden, ekmeğimden çek” sloganıyla düzenlediği “Emek ve Demokrasi Mitingi”, bugün saat 14.30'da Gündoğdu Meydanı'nda gerçekleştirilecek. Mitinge diğer sendikaların önemli bölümü, sivil toplum örgütleri ve sol partilerin de destek vermesi bekleniyor.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, tüm İzmir halkını ve Egelileri mitinge davet ederek “12 Eylül darbesinin yarattığı tahribat sürmektedir. AKP, her alanda emekçinin kazanımlarını yok etmeye çalışıyor. Bu miting DİSK'in değil, tüm demokrasi güçlerinin mitingidir. Bu mitingde 12 Eylül hukukuyla hesaplaşacağız, AKP'ye 'elini ekmeğimden ve emeğimden çek' diyeceğiz. Eğer emekçiler şimdi sesini yükseltmezse yarın çok geç olacak. İlk kez İzmir'de göstereceğimiz tepkimiz, tüm Türkiye'ye yayılacak bir hareketin öncüsüdür” dedi.

Türkiye'de ekonominin de iyi gitmediğini, IMF ve Dünya Bankası'nın önerilerinin hükümet tarafından “emir” kabul edilip yerine getirildiğini kaydeden Çelebi, sözlerini şöyle sürdürdü:

Darbe emekçiden götürdü

“Bugüne kadar gelmiş en IMF'ci, en sermaye ve ABD yanlısı siyasal iktidar gözünü emekçilerin cebine dikmiştir. 12 Eylül askeri darbesi de işçilerin haklarını, demokratik kazanımlarını ortadan kaldırmak ve uluslararası sermayenin talep ve çıkarlarını rahatça gerçekleştirecek ortamı sağlamak ve bunun yasal düzenlemelerini yapmak için gerçekleştirildi. Arkalarında bıraktıkları antidemokratik hukuk sistemi bugün de geçerliliğini sürdürüyor. Darbelerin, emekçilerin hayatlarına ne getirip ne götürdüğünü bilen örgütüz. En azından yaşadığımız 12 Eylül'de bunları bütün çıplaklığıyla gördük. Bu nedenle gönül huzuru içinde darbelere, darbeciliğe ve demokrasi dışı bütün arayışlara karşı olduğumuzu dün de söyledik, bugün de söylüyoruz. Bu, Türkiye'nin aydınlık yarınlarına yürüyüş mitingidir. Demokrasiden, özgürlükten, eşitlikten ve barıştan yana olanların yürüyüşüdür.”

Ülkedeki sendikal mücadele üzerindeki baskılara dikkat çeken Çelebi, “Türkiye bu deli gömleğinin içerisinde sendikal mücadele veriyor. 1980'den önce ülkedeki 44 milyon nüfusun 2,5 milyonu sendikalı iken günümüzde 70 milyonu aşan nüfusa rağmen sendikalı sayısı 800 bin civarında. 12 Eylül rejiminin sonucu bu işte. Bununla hesaplaşmadan ülkede demokrasiden, özgürlüklerden ve insan haklarından söz edemeyiz” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet
Kaynak:
Bu haber toplam 724 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri