Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Avrupa'nın ortasında modern bir külliye

24.06.2010 15:35
Aşırı sağcıların tüm engellemelerine rağmen Alman siyasetçiler ve halkın desteği ile inşaatına başlanan Köln DİTİB Merkez Camii hızla yükseliyor.

Modern mimarisi ve büyüklüğü ile Köln'ün siluetini değiştirmesi beklenen caminin önümüzdeki yıl kasım ayında tamamlanması öngörülüyor. DİTİB Genel Başkanı Sadi Arslan ise Avrupa'da yaşayan vatandaşlardan izine çıkmadan önce camiye bağış yapmayı unutmamalarını istiyor.

Tamamlandığında Avrupa'nın en modern ve kapsamlı külliyesi olması beklenen Köln DİTİB Camii'nin inşaatı hızla ilerliyor. 16 bin metrekarelik kullanım alanına sahip olacak olan DİTİB Köln Camii ve DİTİB Genel Merkezi'nin benzersiz mimarisi şimdiden mimarları büyülüyor. İnşaatı tamamlandığında Köln'de en çok turist çeken yapılarından biri olması beklenen merkez, aynı zamanda kentteki en büyük kültür-eğitim merkezi olmaya aday. DİTİB yöneticileri de Almanya'nın en modern ve en kapsamlı ibadethanelerinden biri olacak olan Merkez Camii Kültür Kompleksi inşaatının yapımını üstlenen Nuha Firması personeli ile bir araya geldi, inşaatta incelemelerde bulundu. DİTİB Merkez Camii inşaatının tamamlanan kapalı alanında gerçekleşen programa, DİTİB Genel Başkanı Sadi Arslan, DİTİB Yönetim Kurulu üyeleri Orhan Bilen ve Şinasi Akyürek, Genel Müdür V. Mehmet Yıldırım, Mimar Paul Böhm, birim müdürleri, mimarlık bürosu çalışanları ile Nuha Firması yetkilileri ve çalışanları katıldı.

DİTİB Genel Başkanı Sadi Arslan programda yaptığı konuşmasında, 7 Kasım'da DİTİB Merkez Camii inşaatının temelinin atıldığını ve ilerlemenin bütün hızıyla devam ettiğini belirterek, "Çok hayırlı ve önemli bir işte çalışıyorsunuz. Meydana gelecek eser Türk, Alman ve diğer toplumlara önemli ve faydalı katkılar sağlayacaktır. Bu sebeple bu eserin inşasında çalıştığınız için kendinizle gurur duyabilirsiniz. 7 Kasım'da temelini hep birlikte attığımız Merkez Camii'ne o günden bu güne kadar, her sabah geliyor ve yerinde takip ediyorum. Çok güzel bir çalışma örneği gösterdiğiniz için hepinize teşekkür ediyor, mimarınızdan, bütün çalışanlarınıza kadar herkesi tebrik ediyorum." dedi.

DÜNYANIN HER YERİNDEN TURİST ÇEKECEK

İnşaatın geldiği aşama ve toplanan yardım miktarı ile ilgili Cihan'a açıklamalarda bulunan Arslan, "Kaba inşaatın bitirilmesi için öngördüğümüz süre bir yıldı. Geçen yıl 7 Kasım'da temelini attığımıza göre, ekim veya kasım ayında kaba inşaatın bitmesi lazım. İnşaat beklediğimizden de hızlı gidiyor. Bir yıl da ince inşaat için öngörülmüştü. Dolayısıyla gelecek yıl kasım ayında inşallah açılışı hep beraber yapacağız." şeklinde konuştu. Vatandaşların bağışlarından memnun olduklarını dile getiren Arslan, "Yapılan yardım şu anda 5 milyon Euro'yu geçti. Ayrıca Türkiye'de de bütün camilerimizde yardım kampanyası yapıldı. O para henüz daha gelmedi. O da gelince 6,5 milyon Euro gibi bir para toplanmış olacak." şeklinde konuştu.

Toplamda 25 milyon Euro'ya mal olması beklenen cami inşaatının finansmanı konusunda şimdiye kadar bir sıkışıklık yaşamadıklarını bildiren Arslan, "Fakat caminin inşaatının durmaması lazım. Dolayısıyla vatandaşlarımızın şu ana kadar gösterdikleri ilgiyi biraz daha artırmalarını bekliyoruz. Çünkü kredi almadan burayı bitirmeyi planlıyoruz. Bu, vatandaşlarımızın desteğine bağlı. İnşallah kredi almak zorunda kalmayız." dedi. Vatandaşların yıllık izne çıkmadan önce, kaza ve beladan da korunma amaçlı sadaka hükmünde inşaata yardım yapmalarını isteyen Arslan, "İzne gitmeden, hatta imkan varsa bazı vatandaşlarımız izne gitmek yerine o parayı burada camiye kullansalar. Ya da vatandaşlarımız izne giderken, izin parasından biraz kısıp buraya vermelerini hasseten istiyoruz. Çünkü bu geleceğimiz için, yeni nesiller için çok önemli bir proje. Dolayısıyla bir iki sene biraz daha dişimizi sıkmalıyız." şeklinde konuştu.

Bu eserin dünyanın her yerinden turist çekecek güzellikte bir eser olacağına dikkat çeken Arslan, "Köln'de Hıristiyan alemi için önemli bir merkez olan Dom Katedrali var. Dom'u ziyaret etmek için dünyanın çeşitli yerlerinden gelenler, oranın ardından Merkez Camii'mizi de ziyaret edeceklerdir. Dolayısıyla bir bakıma İslam'ın da güzel bir temsili olacaktır. Daha da önemlisi burada yapılacak olan faaliyetler. Sadece ibadet etmenin ötesinde, eğitim, sosyal-kültürel faaliyetler, dinler arası diyalog merkezi gibi çok yönlü işlevleri yerine getirecek. Belki de Köln'deki en büyük kültür-eğitim kompleksi olacak. Ramazan'da da çok yönlü yeni bir yardım kampanyası yapacağız." dedi.

KREFELD'DEKİ CAMİLERDEN KÖLN'E ÖRNEK BAĞIŞ

Köln'de yükselen DİTİB Merkez Camii'ne Almanya'nın diğer şehirlerindeki cami derneklerinden de destek geliyor. Krefeld'de hizmet veren Hacı Bayram Veli, Yunus Emre, Fatih, Mimar Sinan ve Merkez camileri birleşerek Köln DİTİB Camii için bir kermes düzenledi. Camilerin kadın kolları tarafından düzenlenen 'Hayır Çarşısı'nda birbirinden güzel ev yemekleri, el işleri, hediyelik eşyalar satılarak elde edilen gelir, inşaatı devam eden Köln DİTİB Camii'ne bağışlandı. Geçtiğimiz yıl da yine Krefeld camileri Duisburg Marxloh Camii için kermes düzenlemiş elde edilen geliri söz konusu camiye bağışlamıştı.

Bu haber toplam 1568 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri