Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyanet'ten cezaevlerine Kur'an açılımı

05.11.2009 11:17
Mahkumun başucu kitabı: Kur'an oldu. Diyanet, cezaevlerine mahkumlar için 10 bin adet Kur'an-ı Kerim gönderdi. Talep, Adalet Bakanlığı'ndan geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan 'Kur'anlı cezaevi açılımı'. Diyanet'in mahkumlara 10 binin üzerinde Kuran dağıttığı ortaya çıktı. Bu konudaki talebin Adalet Bakanlığı'ndan geldiği bildirildi. Bir süre önce Diyanet İşleri Başkanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği cezaevlerinde kadrolu vaiz tayin edilmişti. İşbirliğinin ikinci adımı olarak da mahkumlara Kur'an dağıtımı yapılmaya başlandı.

BAKAN ÇELİK AÇIKLADI

Mahkumlara Kur'an dağıtıldığını, Devlet Bakanı Faruk Çelik, TBMM'de Diyanet'in bütçesi görüşülürken açıkladı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı sunuş konuşması sırasında cezaevlerinde yürütülen hizmetler hakkında bilgi veren Çelik, Adalet Bakanlığı ile Diyanet arasında protokol imzalandığını, bu protokol doğrultusunda cezaevlerinde hizmet verdiklerini söyledi. Çelik, şunları belirtti: 'Vatandaşlarımızın topluma yeniden kazandırılması çalışmalarına yardımcı olmak amacıyla din hizmeti sunulmaktadır. 1.10.2009 itibarıyla cezaevlerinde 42 kadrolu cezaevi vaizi ile birlikte müftülüklerimizce cumhuriyet savcılarının talebi üzerine 417 personel görevlendirilmiştir.'

Çelik, son iki yılda Türkiye genelindeki cezaevlerine gelen talepler doğrultusunda başta Kur'an-ı Kerim ve meali olmak üzere Başkanlık yayınlarının ücretsiz olarak gönderildiğini vurguladı.

AMAÇ, 'İLAHİ TELKİN'

Diyanet yetkilileri ise, mahkumlara sadece Kur'an değil, yanı sıra yayınladıkları dini kitapları da dağıttıklarını belirttiler. Bundaki amacın, mahkumların 'Kur'an ışığında aydınlanmaları' ve sıkıntıda olan mahkumlara manevi destek sağlamak olduğunu bildiren yetkililer, benzer uygulamaların devam edeceğini de vurguladılar.

 

Bu haber toplam 2194 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri