Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyanet İşleri'nden dijital fetva

08.05.2009 19:15
Diyanet İşleri Başkanlığı da teknolojiye ayak uydurdu ve 'Flashbelleğe dua ve ayet yükleyip muska yerine kullanabileceği yönünde fetva verdi.
Diyanet İşleri Başkanlığı da teknolojiye ayak uydurdu ve 'Flashbelleğe dua ve ayet yükleyip muska yerine kullanabileceği yönünde fetva verdi.

Diyanet'in fetvası ilginç bir tartışmayı gündeme getirdi.
Bilgisayarlarda kullanılmaya başlanan 'flashbelleklerin', genelde kağıt üzerine yazılı ayet ve duaların, naylon, metal kaplama gibi koruyucuya sarılarak boyuna asılması ya da üzerinde bulundurulmasıyla kullanılan muskanın yerine geçip geçmeyeceği konusuna açıklık getiren Diyanet İşleri Başkanlığı, muskanın İslamiyet'te yeri olmadığını ancak buna inananların flashbelleği de bu amaçla kullanabileceğini savundu.

Diyanet Fetva Hattı'nın 'Flashbelleğe de ayet, dua yüklenirse ve sadece bu amaç için kullanılırsa yerine geçer mi?' şeklindeki soruya karşılık yaptığı değerlendirme şöyle:

'Kuran'ı, ayetleri, flashbelleğe yükleyip yanınızda taşımanın mahzuru yoktur. Önemli olan niyettir. Sadece Kuran'ı bir yerlere yazmakla, yüklemekle olmaz. Kağıda ayetleri yazıp taşımakla flashbelleğe yükleyip taşımak da aynı anlama gelir. Ama böyle bir uygulama yok. Bunun bir manası yok. O manayı kendi zihninizde taşır, gereğini yaparsanız Allah zaten sizi korur. Muska birinci derecede sizi koruyan bir şey değildir. Kuran'ın içeriği sizi korur. Dünyevi bir meselede önce gerekli olan tedbirleri yapmak sonra işi Allah'a havele edip O'nun koruyuculuğuna sığınılmalıdır, 'Yarabbi ben elimden geleni yaptım sana sığınıyorum' denilmelidir. Kuran'ı bilinçle taşırsanız bir faydası olur. Ama o bilinç olmadan sadece üzerinizde olmasıyla fayda olmaz.'

CAMİLERE KABLOSUZ İNTERNET

Öte yandan, namaz saatleri dışında cemaatin camilerde zaman geçirmesini sağlamak için kablosuz internet (wireless) hizmeti geliyor.

Diyanet, önümüzdeki 4 yılda teknolojiden en üst düzeyde yararlanmayı ve cami cemaatini yararlandırmayı hedefliyor. Bu amaçla, ibadet saati dışında cemaatin vakit geçirebileceği mekanlar oluşturulacak camilerde kablosuz internet (wireless) hizmeti de sunulacak

Bu haber toplam 7288 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri