Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyanet'in Hükümetten Talebi Var!

14 Ağustos 2008 / 10:24
Diyanet-Sen, hükümetten dini nikah yasağının kaldırılmasını ve nikah kıyma yetkisinin müftülere de tanınmasını talep edecek.
Yedinci toplu görüşme öncesinde taleplerini belirleyen Diyanet-Sen, hükümetten dini nikah yasağının kaldırılmasını ve belediye memuruna, nüfus memuruna hatta gemi kaptanına tanınan nikah kıyma yetkisinin müftülere de tanınmasını isteyecek.


Memur-Sen'e bağlı Diyanet-Sen toplu görüşme taleplerine son şeklini verdi. Diyanet-Sen ilk olarak toplu görüşme masasında Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat Yasası'nın çıkarılması talep edecek. 1979 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen Teşkilat Yasası'nın boşluğunun yönetmeliklerle doldurulduğuna dikkat çeken Diyanet-Sen, inanç yönünden Türkiye'nin birliği ve beraberliğini temsil eden Diyanet İşleri Başkanlığı'nın olmazsa olmaz bir devlet kurumu olduğunu, böyle bir kurumun yasasız bırakılmasının çok büyük bir eksiklik olduğunu kaydetti.
Diyanet-Sen, dini nikah yasağı uygulamasının da kaldırılması isterken, gerekçe olarak şunları gösterdi:


“Özellikle kadın haklarını ve onurunu korumak için öncelikle resmi nikah kıyılmalıdır. Resmi nikah olmadan dini nikah kıyılmamalıdır. Ancak, yıllardır var olan bu yasağa rağmen halk din görevlisini söz, nişan ve düğününe çağırıp dini nikah kıymasını istiyor. Çünkü vatandaşlar yuva kurulurken bunun dini yönü eksik olmasın istiyor. Buna saygı duymak gerekir. Din görevlisi bazen ihmal bazen de güven gereği tarafların resmi evliliklerini sormuyor, soramıyor. Din görevlisi suç işlemiş oluyor. Yıllardır yaşanan bu sıkıntının yaşanmaması için belediye memuruna, nüfus memuruna hatta gemi kaptanına tanınan nikah kıyma yetkisinin bütün bunların yanında müftülere de tanınmasını istiyoruz.”

-“KURAN EĞİTİMİNE GETİRİLEN YAŞ ENGELİ KALDIRILMALI”-

1999 yılında getirilen Kuran kursunda okumak için ilköğretimi bitirme ve bunun dışındaki Kuran eğitimi için de beşinci sınıfı bitirme şartının kaldırılmasını talep eden Diyanet-Sen, Anayasa'da ve uluslararası sözleşmelerde tanınan din ve vicdan özgürlüğünün önüne engeller konulması halinde vatandaşın yasadışı yollardan bu ihtiyacını karşılamak zorunda kalacağını savunarak, "Anlamsız yasağın bir an önce kaldırılmasını istiyoruz" talebinde bulunacak.

-"TSK'YA DİN SUBAYI ALINSIN"-

Ayrıca, Diyanet-Sen, 3 bin caminin kadrosunun doldurulmasını, din görevlilerine resmi tatillerde fazla mesai ücret ödenmesini, cami lojmanı ihtiyacının karşılanmasını, cami aydınlatma giderlerine diğer resmi kurumlarda olduğu gibi faiz uygulanmamasını, sözleşmeli personelin sorunlarının çözülmesi, hizmetlilere ek zam verilmesini, hastanelerde din hizmeti sunulmasını, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde “Din Subayının” yeniden alınmasını ve Diyanet Radyo ve Televizyonunun kurulmasını talep ede

Kaynak:
Bu haber toplam 814 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri