Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyanet'ten Avrupa'ya cami atağı

05.07.2009 00:50
Müslümanlaşma hızı yüksek olan Avrupa kıtasına Diyanet 10 bin cami yapma kararı aldı..
Mersin'in Anamur ilçesine bağlı Emirşah köyündeki cami düzenlenen törenle ibadete açıldı. Camiinin açılışına Prof. Dr. Mehmet Görmez'in yanı sıra Anamur Kaymakamı Haluk Şimşek, Mersin Müftüsü Niyazi Ersoy, Anamur İlçe Müftüsü Muhammet Koçak ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Burada konuşan Görmez, cami açılışlarının sıradan açılışlar olmadığının altını çizerek, söz konusu açılışların oldukça önemli anlamlar taşıdığını söyledi. 1960'lı yıllarda Avrupa'ya göç eden Türklerin o tarihten bu yana inşa ettikleri yaklaşık 3 bin camiyi ibadete açtığı bilgisini veren Görmez, bugün gelinen noktada da Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Avrupa'nın çeşitli noktalarında 10 bin caminin inşaatını sürdürdükleri bilgisini verdi.

Görmez, "Bütün bunlar da sizin emekleriniz ve katkılarınızla yapılıyor. Bu bizim milletimizin hayırseverliğini ortaya koyan çok güzel bir husus. Cami, müminlerin dağılan kalplerini ve yüreklerini birleştiren demektir. Kalplerimizi ve yüreklerimizi Allah'ın huzurunda birleştirmek ihtiyacımız olduğu için mabetler inşa edilmiştir. Camiler bizim birliğimizin, dirliğimizin, beraberliğimizin simgesidir" dedi.

Kaymakam Haluk Şahin ise, Emirşah Camisi'nin yapımında emeği geçenlere teşekkür ederken, Mersin Müftüsü Niyazi Ersoy da camilerin toplumda dini, tarihi ve kültürel açıdan önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. Ersoy, camilerin aynı zamanda da dini bütünlüğün de simgesi olduğunun altını çizerek, yeni açılan caminin de bölge halkına hayırlı olmasını diledi. Emirşah Camisi'nin köy halkının ortak çabası ve özverisiyle inşa edildiği bilgisini veren İlçe Müftüsü Muhammet Koçak, caminin ortaya konulan

işbirliği sayesinde çok kısa bir sürede tamamlanarak ibadete açıldığını, bu noktada da maddi ve manevi katkıda bulunanlara şükranlarını sundu. Konuşmaların ardından Prof. Dr. Mehmet Görmez'in caminin içerisinde vaaz verdi.
Bu haber toplam 1324 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri