Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Anne babaları korkutan tablo

29.09.2009 11:51
Diyarbakır ve Bolu'da da kaybolan iki çocuktan günlerdir haber yok. Bu yılın ilk 5 ayında 645 çocuk kayboldu.
Türkiye, bir haftadır Kayseri'de bayramda kaybolan üç çocuğu konuşuyor. Diyarbakır ve Bolu'da da kaybolan iki çocuktan günlerdir haber yok. Bu yılın ilk 5 ayında 645 çocuk kayboldu.

8 yaşındaki Ahmet ve 6 yaşındaki kardeşi Dilruba Tekin ile arkadaşları 11 yaşındaki Türkan Ay günlerdir kayıp.

3 çocuk bayramın ikinci günü şeker toplamak için Kayseri'nin Talas ilçesindeki evlerinden ayrılmıştı.

Kayıp çocukların görüldüğüne dair ihbarlar geliyor ama hepsi asılsız çıkıyor. Ailelerin üzüntüsü her biten günle birlikle katlanıyor.


Talas'taki yerel yöneticiler çocuların ailelerini evlerinde ziyaret etti ve aileleri teselliye çalıştı. İyi bir haberleri yoktu ama umut verdiler. Ailelerden çocuklarının fotoğraflarını aldılar, bu fotoğrafların belediye otobüslerine ve tramvaylara asılacağını söylediler. Ancak hiçbir sonuç alınamadı.

Türkiye'de Kayserili Tekin ve Ay aileleri gibi çocuklarını kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan yüzlerce aile var.

8 yaşındaki Leyla Baykuşak Diyarbakır'ın şehitlik semtindeki evinden bakkala gitmek üzere çıktı ve bir daha dönmedi. Üç hafta geçti ama küçük kızdan haber yok. Küçük Leyla'nın babası Veysi Baykuşak, "Bakmadığımız yer kalmadı. Akrabalarla mahalleye dağıldık. Her köşeye baktık . 4 bin tane afiş bastırdık. Ama sonuç çıkmadı" dedi. Diyarbakır'da her yerde küçük Leyla'nın afişleri var. Yılmaz Acu adlı hayırsever bir Diyarbakırlı da Leyla'nın resimlerini astığı motosikletiyle kent içinde turladı. Ama bu girişimlerin hiçbiri küçük kızı geri getirmeye yetmedi.

Bolu Çanakçılar köyünde yaşayan Çelik ailesinin 2 yaşındaki oğlu Samet de kayıp. Küçük Samet anneannesinin evinin önünde oynarken ortadan kayboldu. Samet'i en son 4 yaşındaki ağabeyi gördü. Samet kaybolalı neredeyse 2 hafta olmasına rağmen bulunamadı.

BU YILIN İLK BEŞ AYINDA 645 ÇOCUK KAYBOLDU

Türkiye'de kayıp çocuklarını bulma umuduyla yaşayan yüzlerce aile var. Sadece bu yılın ilk beş ayında 645 çocuk daha kayboldu.

2009 yılı kayıp çocuk olaylarındaki artışla anılan bir yıl olacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre yılın beş ayında kayıp çocuk sayısı geçen yılın tamamını geride bıraktı. Beş ayda 43 ilde kaybolan 645 çocuk bulunamadı. Geçen yıl kaybolan çocuk sayısı 528'di.

2007'de ise 210 çocuk kaybolmuştu. Kayıp çocuk olaylarında başı çeken bölge Ege.

Ege bölgesinde kayıp çocuk sayısı geçen yıla göre yüzde 50 arttı. Ege illerinde ilk beş ayda 144 çocuk kayboldu. Bölgede en çok kayıp çocuk olayı 88 olayla İzmir'de yaşandı.

İstanbul, Mersin, Ankara, Kahramanmaraş da kayıp olaylarında başı çeken iller.

Türkiye'de kayıpların yüzde 75-80'i ilk 15 gün içinde bulunabiliyor. Kayıpların bulunmasında en çok ailenin çabası etkili oluyor.

Geri kalan yüzde 20-25'lik kesimse ya hiç bulunamamıyor ya da yıllar sonra bulunabiliyor.
Bu haber toplam 1704 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri