Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2 okulda eğitim ve öğretime ara

18.10.2009 21:02
Diyarbakır İl Hıfzıssıhha Kurulu, 6'sı öğrenci 7 kişide H1N1 virüsü belirlenmesi nedeniyle 2 okulda yarından itibaren 5 gün süreyle eğitim ve öğretime ara verilmesine karar verdi.
Sağlık Bakanlığı, Diyarbakır'da 2 okulda domuz gribi vakaları belirlenmesi nedeniyle yarından itibaren 5 gün süreyle eğitim ve öğretime ara verileceğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bugüne dek üklede belirlenen pandemik H1N1 gripli hasta sayısının toplam 551 olduğu, Ankara'da son 5 günde belirlenen vaka sayısının ise 41'e ulaştığı bildirildi. Bu vakaların genel durumlarının iyi olduğu ve takiplerinin sürdüğü belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Öte yandan Diyarbakır ilimizde 7 yeni pandemik H1N1 gribi vakası tespit edilmiş olup bu vakaların 6 tanesi öğrencidir. Bu vakaların görülmesi üzerine, Diyarbakır İl Hıfzıssıhha Kurulu bugün toplanarak 2 okulda (araya hafta sonu tatilinin girmesi de gözönünde bulundurularak) yarından itibaren tedbiren 5 gün süreyle eğitim ve öğretime ara verilmesine karar vermiştir. Diyarbakır'daki vakaların da genel durumları iyi olup takipleri evlerinde devam etmektedir.''

Bakanlığın açıklamasında, hastalığın yayılımını engellemek için grip belirtileri olan çocukların bu belirtiler geçinceye dek okula, dershaneye, kreş veya bakımevine gönderilmemesi uyarısında bulunularak, ellerin sık sık su ve sabunla yıkanmasının hastalığın bulaşmasını önlemede en önemli önlemlerden biri olduğuna dikkat çekildi.

Öksürük veya hapşırık sırasında ağız ve burnun tek kullanımlık kağıt mendille kapatılması ve mendilin çöp kutusuna atılması önerilerinde bulunulan açıklamada, evlerin ve diğer kapalı mekanların sık sık havalandırılması, özellikle sık dokunulan eşya ve yüzeylerin temizlenmesi gerektiği ifade edildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 938 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri