Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Faili meçhuller davası ertelendi

17.09.2010 22:47
Güneydoğu'da bir zamanlar işlenen faili meçhul cinayet ve kayıplarla ilgili Diyarbakır'da görülen davanın bugünkü duruşması sona erdi

Güneydoğu'da bir zamanlar işlenen faili meçhul cinayet ve kayıplarla ilgili Diyarbakır'da görülen davanın bugünkü duruşması sona erdi. Başka bir tarihe ertelenen duruşmadan tahliye çıkmadı.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya; tutuklu sanıklar Albay Temizöz, Kamil Atağ, Tamer Atağ, Fırat Altın (Abdulhakim Güven), Hıdır Altuğ, Adem Yakin ve Kuktel Atağ katıldı. Mahkemenin bugünkü duruşmasında davanın önemli tanıklarından Mehmet Nuri Binzet'le cezaevinde görüştüğü belirtilen avukatlar dinlendi.

Avukatların dinlenmesinden sonra sanıkları sırayla dinleyen mahkeme heyeti, kısa bir ara verdikten sonra sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı başka bir tarihe erteledi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede sanıkların TCK'nın 'adam öldürmek', 'cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak' ve 'adam öldürmeye azmettirmek' suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

Sanıklardan Cemal Temizöz'ün 9, Kamil Atağ'ın 7, Tamer Atağ'ın 2, Adem Yakin'in 7, Hıdır Altuğ'un 3, Fırat Altın'ın (Abdulhakim Güven) 6, Kukel Atağ'ın ise bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

Sanık Temizöz'ün 1993'te Cizre'de 'terörle mücadele ediliyor' görüntüsü altında 'korucu, itirafçı ve uzman çavuşlardan bir grup oluşturduğu', bu grubun, süreç içerisinde asli görevinden ayrılarak, terör örgütü PKK'ya yardım ettiğini değerlendirdiği ya da özel sebeplerden dolayı gözaltına aldığı kişileri sorguladığı' anlatılan iddianamede, grubun bu sorgulanan kişilerden bir kısmını öldürdğü öne sürülüyor.

Bu haber toplam 1052 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri