Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Üçüncü kazıda 461 kemik bulundu!

03.04.2009 16:28
D.Bakır'daki kazıda 461 kemik bulundu. Bölgede daha önce yedi de ceset bulunmuş, kimsesizler mezarlığına gömülmüş.
Diyarbakır-Hani karayolunun Deveboylu mevkiindeki kazı çalışmalarında bir gömlek parçası ile 461 kemik bulundu.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla 4 ayrı noktada gerçekleştirilen kazı çalışmalarında bulunan kemiklerin 100'e yakınının hayvanlara, diğerlerinin ise insanlara ait olduğu belirlendi.

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey, itirafçı Abdülkadir Aygan'ın tarif ettiği yerler doğrultusunda kazı yapıldığını belirterek, 4 ayrı nokta iş makinesiyle 3 ayrı noktada ise kazma, kürekle yapılan arama çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Bölgede bulunan kemiklerin insanlara mı hayvanları mı ait olduğunun kazıya katılan doktorların belirlediğini ifade eden Erbey, "Bulunan kemiklerin insanlara ait olduğu çok açık. Bazı kemiklerin de hayvanlara ait olduğu ilk bakışta anlaşılıyor. 461 kemikten 100'e yakını hayvanlara, diğerleri ise insanlara ait. Kemikler delil niteliği taşıyor. Kemikler, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli tıpa gönderilmek üzere teslim alındı. Bölgede daha önce 7 ceset bulunmuş ve kimsesizler mezarlığına defnedilmişti." dedi. 


               


Çukur bir alanda yapılan ve basın mensuplarının yaklaştırılmadığı kazı alanında jandarmanın geniş güvenlik önlemleri dikkat çekerken bir helikopterin de zaman zaman alanın üzerinde uçtuğu görüldü.

İtirafçı Abdulkadir Aygan, bir süre önce, 1994 yılından Fethi Yıldırım ile 1996 yılında Hakkı Kaya'nın öldürüldükten sonra Karaçalı köyü yakınlarında toprağa gömüldüğünü öne sürmüş, bunun üzerine İHD Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunmuştu.

Kaynak: Ajanslar

Bu haber toplam 926 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri