Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyarbakır'dan en güzel haber

10 Aralık 2008 / 17:48
Diyarbakır'da Türk firması, kalite bakımından Suudi Arabistan'da çıkan petrole eş değer olan ve Türkiye'nin en kalitelisi olarak nitelendirilen 41.9 graviteli petrol buldu.
Diyarbakır'da Türk firması, kalite bakımından Suudi Arabistan'da çıkan petrole eş değer olan ve Türkiye'nin en kalitelisi olarak nitelendirilen 41.9 graviteli petrol buldu.

Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'ne bağlı Tepe Beldesi'nde Türk şirketi Aladdin Middle East Limited Şirketi tarafından açılan ‘Arpatepe-2' kuyusunda Türkiye'nin en kalitelisi olarak nitelendirilen 41.9 graviteli petrol bulundu.

2 bin 450 metre derinlikte bulunan kaliteli petrolün günlük üretimi önümüzdeki günlerde belirlenecek.

Bismil'in Tepe Beldesi Arpatepe Köyü'nde Aladdin Middle East şirketi, 6 ay kadar açılan 1 no'lu kuyuda günlük 400 varil petrol elde edince, sahayı genişletti. Firma, köylülerden Sadık Turgay'a ait 16 dönümlük araziye satın alarak 3 ay önce ‘Arpatepe-2' kuyusunu açarak petrol aramayı sürdürdü. Kuyuda, 2 bin 450 metre derinlikte Türkiye'nin en kaliteli petrolü bulundu. Firma temsilcisi Serhat Öz, 41.9 gravitede buldukları petrolün kalite bakımından Suudi Arabistan'da çıkan petrole eş değer olduğunu söyledi. Petrolün bulunmasıyla çifte bayram yaşadıklarını belirten Öz, “İlk kuyuda günde 400 varil petrol üretimi sürüyor. Yeni keşfettiğimiz ve içinde tek damla suyun olmadığı kuyuda üretim, önümüzdeki günlerde belli olacak. Bu kuyudan çok umutluyuz. En yüksek graviteli petrolü bulduğumuz kuyuda çifte bayram yapıyoruz. Bölgede önümüzdeki günlerde 10 kuyu daha açmayı planlıyoruz” dedi.

Arpatepe Köyü'nde sattığı arazisinde petrol bulunan 8 çocuk babası Sadık Turgay, diğer köylülerle birlikte büyük sevinç yaşadıklarını belirterek, firmadan çeşitli isteklerde bulundu. Köylerine sağlık ocağı yapılmasını isteyen Turgay, “Türkiye’nin en zengin petrolü köylümüzde çıktı ama, yokluklar içindeyiz. İki kuyudan da petrol çıktı, artık bu şirket köyümüze yatırım yapsın” dedi.

Turgay’'n 8 yaşındaki kızı Asya Turgay da petrol bulan firmanın okullarına bilgisayar almasını istedi. Arpatepe köylüleri, köylerinde gençlerin issiz olduğunu, petrolün çıkmasıyla bunların umutlandığını dile getirerek, “Petrol bulunca köy olarak geleceği daha da umutla bakıyoruz” dedi. Türkiye'de daha önce bulunan en kaliteli petrolün 34 gravitede olduğu bildirildi.DHA

Manisa'da petrol sevinci

Merkezi Ankara'da bulunan Merty Energy Petrol Arama Eğitim ve Servis Hizmetleri AŞ tarafından, Manisa'nın Alaşehir ilçesine 3 kilometre mesafedeki, “Sarıkız-2” kuyusunda petrol bulunduğu bildirildi.

Geçtiğimiz yıllarda Edirne bölgesinde açtığı 5 kuyuda doğal gaz bulan Merty Energy'nin operasyonlar müdürü Tayfun Atalay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sarıkız-2 kuyusunda mühendis ve işçilerden oluşan 50 kişilik bir ekiple, 40 gün süreyle yaptıkları çalışma sonunda petrole ulaştıklarını söyledi.

Sondaj çalışmalarında 1800 metreye kadar inildiğini ve değişik metrelerde petrol rezervine rastlanıldığını ifade eden Atalay, 5 milyon dolara mal olan çalışmada mutlu sona ulaşmanın sevincini yaşadıklarını kaydetti.

PETROL TAHMİNEN YAKLAŞIK 10 MİLYON VARİL

Atalay, “Kuyuda 1-2 ay içerisinde bazı tetkikler ve üretim için kule kurulacak. Yapılacak test sonuçlarına göre üretim için start verilecek. Kuyuda yaklaşık 10 milyon varil petrol ve bu petrolün gravitesinin 31-37 API arasında olduğu tahmin ediyoruz “ dedi.

Atalay, “Sarıkız-2” kuyusunun Merty Energy operatörlüğünde, Petraco ve XTRM firmalarının ortaklığında açıldığını kaydetti.

Kuzey Irak bölgesinde de sismik çalışma yapan Merty Energy firması, 2009 yılında Adana, Manisa Alaşehir, Edirne ve Kırklareli arasında yeni doğal gaz kuyuları açacak.
Kaynak:
Bu haber toplam 858 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri