Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyarbakır'ı Oxford'a Tercih Etti

27 Ağustos 2008 / 11:36
ABD'de '21. Yüzyılın En Değerli Beyinleri' ödülünü kazanan Doç. Dr. Mehmet Murat İnal, Oxford'tan gelen teklifi geri çevirip, memleketi Diyarbakır'a yerleşti.
Sabah'ın haberine göre, Amerikan Biyografi Enstitüsü'nün '21. Yüzyılın En Değerli Beyinleri' ödülünün sahibi olan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Murat İnal, Oxford gibi dünyanın sayılı üniversitelerinden birinin teklifini reddederek, memleketi Diyarbakır'da çalışmayı tercih etti. ABD'nin Louisville Üniversitesi ile Birleşik Arap Emirliği'nden de teklif alan Doç. Dr. İnal'in bu kararında en büyük etken ise anne babasının telkinleri olmuş... Uluslararası kongrelere konuşmacı olarak çağrılan Doç. Dr. Mehmet Murat İnal, buralardaki konuşmaları ve çalışmaları ile ABD'li uzmanların dikkatini çekti. Hollanda merkezli uluslararası bir araştırmanın fikir babalığını da yapan Dr. İnal, doğum ve kadın hastalıkları konulu çalışmalarıyla Amerikan Biyografi Enstitüsü'nün '21. Yüzyılın En Değerli Beyinleri' ödülüne layık görüldü.

BURANIN EKMEĞİNİ YEDİN

Bilgisayar mühendisi olmak istediğini ancak ailesinin arzusu üzerine son tercih yaptığı Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi'ni kazandığını anlatan Dr. İnal şunları anlattı: "Oxford'un teklifi çok cazip geldi, hemen geri çevirmedim. Diyarbakır'daki anne ve babama da danıştım. Ama onlar gitmemi istemediler. Beni en çok buraya itense, babamın, 'Oğlum sen buraların ekmeğini yedin, borcunu öde' demesi oldu. Bunu bir tür mecburi hizmet olarak görüyorum." Güneydoğu'da ciddi doktor sıkıntısı olduğunu kaydeden Dr. İnal, "Amacım bölgede, branşımdaki bütün hastaların tedavisini Diyarbakır'da yapmak. Bölgenin jinekolojik kanser istatistiklerini ve bazı tedavi yaklaşımlarını da kısa sürede oluşturacağız" diye konuştu.


Bu haber toplam 776 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri