Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyarbakır'ın referandum anketi

16.07.2010 16:16
DİTAM, Diyarbakır'da referandum konusundaki seçmen eğilimlerini araştırdı. İşte sonuçlar...

Güneydoğu'daki sivil toplum temsilcileri, akademisyenler, eski siyasetçiler ve yazarların bir araya gelerek kurduğu Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) Diyarbakır'da referandum konusundaki seçmen eğilimlerini araştırdı. Halkın yüzde 53.1'i BDP'nin boykot çağrısının kararını etkilemeyeceğini belirtirken, yüzde 46.9'u sandığa gitmeyeceğini belirtti.

DİTAM Başkanı Mehmet Kaya ve eski DEP milletvekili Sedat Yurttaş, araştırmayı gerçekleştiren Dicle Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rüstem Erkan ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek anketin sonuçlarını açıkladı. Diyarbakır'la ilgili doğru ve tarafsız bilgileri kamuoyu ile paylaşmak için DİTAM'ı kurduklarını söyleyen Kaya, Güneydoğu'da bugüne kadar yüzlerce anket yapıldığını ve bunlarının neredeyse tamamının ısmarlama olduğunu anlattı. Gerçekleştirdikleri tarafsız anketin, ezber bozma niteliğinde olduğunu dile getiren Kaya, belirli aralıklarla farklı konularda yapacakları araştırmaları halkla paylaşacaklarını söyledi.

Diyarbakır ve Güneydoğu üzerinde sahici olmayan bilgilerle yorumlar yapıldığını vurgulayan Prof. Dr. Rüstem Erkan da, "Sözüm o meşhur yorumculara. Havaalanında inip taksicinin görüşünü alıyorlar. Hasanpaşa Hanı'nda kahvaltı yapıp Diyarbakır üzerine günlerce yorumlar yazıyorlar. Somut ve bilimsel veriler üzerinde yorum yapılmasını sağlamak için girişimlerde bulunuyoruz." şeklinde konuştu.

Anket için seçmen sayısına orantılı kalıtımcı seçtiklerini söyleyen Erkan, 677 kişinin katıldığı anketi Diyarbakır'ın Bağlar, Yenişehir, Kayapınar ve Sur ilçelerinde yaptıklarını dile getirdi. "12 Eylül'de yapılacak referandumda tercihiz ne olacaktır?" sorusuna, yüzde 39.8 'evet', yüzde 38.1 'hayır' cevabı aldıklarını kaydeden Erkan, "Katılımcıların yüzde 8.7'si oy kullanmayacağını, yüzde 13.4'ü kararsız olduğunu belirtti." dedi.

DEMOKRATİKLEŞMEYE KATKI SAĞLAYACAĞI İÇİN 'EVET' DİYECEKLER

Referandumda 'evet' diyenler, 'neden evet diyorsunuz?' sorusuna yüzde 68.2 oranında 'demokratikleşmeye katkısı olacağı için' cevabını verdi. 'Referandum Kürt sorununun çözümüne kattı sağlayacak' diyenlerin oranı yüzde 16.5. 'Evet' diyenlerin yüzde 14.5'i iktidarı desteklediğini belirtti. Hayır diyenlerin yüzde 49.44'ü pakette Kürt sorunu ilgili değişiklik olmadığını, yüzde 31.73'ü demokratikleşme ile ilgili yeterince madde bulunmadığını kaydetti. Hayır diyenlerin yüzde 17.71'i de BDP değişikliği desteklemediği için 'hayır' dediğini belirtti.

EN ÖNEMLİ SORUN; KÜRT SORUNU

Anketteki, 'Nasıl bir anayasaya ihtiyaç var?' sorusuna ise katılımcıların yüzde 30.2'si 'Kürt sorununu çözecek değişiklikleri içeren bir anayasa', yüzde 26.3'ü 'bütün siyasi partilerin desteği ile hazırlanacak bir anayasa', yüzde 23.6'sı 'yeni bir anayasa', yüzde 17.6'sı 'BDP'nin de desteğini alacak bir anayasa' karşılığını verdi. Katılımcıların yüzde 2.3'ü ise yeni bir anayasaya gerek olmadığını söyledi.

Ankette sorunların sıralaması da yer aldı. 'Türkiye'nin en önemli sorunu nedir?' sorusuna katılımcıların yüzde 47.12'si 'Kürt sorunu', yüzde 35.16'sı 'işsizlik', yüzde 6.35'i 'demokratikleşme', yüzde 5.32'si 'eğitim', yüzde 4.73'ü 'yoksulluk', yüzde 0.89'u 'bölgeler arası eşitsizlik' ve yüzde 0.44'ü 'yoksulluk' cevabını verdi.

HALK MUHATAP ALINIRSA ÇÖZÜM KARŞILIK BULUR

Anket sonuçlarını değerlendiren DİTAM Başkan Yardımcısı, DEP eski milletvekili Sedat Yurttaş, referandumun Kürtlerde bir heyecan oluşturmadığının görüldüğünü söyledi. Anketteki en önemli sonucun, 'nasıl bir anayasa?' sorusunu verilen cevaplar olduğunu belirtten Yurttaş, "Eğer gerçekten anayasal bir çözüm gündeme getirilip hayata geçirilirse, yani halk doğrudan muhatap alınırsa, ki zaman zaman sayın Başbakan da bunu dile getiriyor, çözümün toplumda bir karşılık bulacağı açık bir şekilde görülüyor. Bu soruya 'evet' ve 'hayır' diyenler de Kürt sorunun çözümü konusunda net olarak istekli olduklarını ortaya koyuyor." dedi.

BDP'nin yüzde 46 oranında kararlı bir destekçi grubuna sahip olmasının, bu partinin Kürt sorunun çözümünde etkin bir taraf olduğunu ortaya koyduğunu dile getiren Yurttaş, "Sayın Başbakan'ın hangi gerekçe ile olursa olsun BDP'yi görüşme dışı bırakması son derece yanlıştır." şeklinde konuştu.

 

 
Bu haber toplam 2558 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri