Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Doğalgaz fiyatları düştü

01 Şubat 2009 / 08:35
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1 Şubat 2009 tarihinden itibaren doğal gaz fiyatını indirdiklerini açıkladı. İşte oranlar...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yarından itibaren doğalgaz fiyatını evlerde yüzde 17, sanayide yüzde 18 oranında indirdiklerini bildirdi.

Başbakan Erdoğan, Topkapı'daki "Panaroma 1453 Tarih Müzesi"nin açılışında yaptığı konuşmada, bugün bir müjdesi olduğunu belirtti.

"29 Mart, demokrasiyi, kalkınmayı, istikrarı, huzuru, adaleti gözetme günüdür" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün yine önemli bir müjdeyi veriyorum. Küresel şartlar sebebiyle enerji fiyatlarında büyük artışlar oldu. Petrol, dünyada varili 150 dolarlara kadar çıktı. Tabii bunun doğalgaza da olumsuz etkileri oldu. Başta söylediğim bir şey vardı. 'Dışarıdan gelen zamlar noktasında bunu üstlenmek, size farklı konularda farklı olumsuzluklar meydana getirebilir. Biz içeride kendi ürünlerimizde bir zam yapmayacağız. Ama dışarıdan gelene karşı da durmamız mümkün değil', demiştik. İnişler sebebiyle bir çalışma yaptırdık arkadaşlarımıza. O zaman, o verdiğimiz sözler, şartlar iyileştiğinde de imkanlar el verdiğinde de indirim yapacağımızı ifade ettik.

1 Şubat 2009, yani yarından itibaren doğalgaz fiyatını evlerde yüzde 17, sanayide yüzde 18 oranında indiriyoruz. Bu da milletimize hayırlı olsun diyoruz."

Başbakan Erdoğan, zam yapıldığı anda felaket tellallarının ortaya çıktığını kaydederek, "Şimdi dünyadaki gelişmeler olumlu. Acaba felaket tellalları ne diyecek, diye onu da merak ediyorum. Biz aldatan ve aldanan olmayacağız. Halkımın lehine olduğunda bunu rahatlıkla yine yapacağız. Yapmaya devam edeceğiz. Çünkü bu ülkeyi hep beraber ayağa kaldıracağız. Göreve geldik kişi başı milli gelir 3 bin 300 dolardı. Bakın şimdi koyduğumuz hedefi aştık, 10 bin dolara ulaştık. Göreve geldik ülkenin gayrisafi yurt içi hasıla 259 milyar dolardı, ama şimdi 750 milyar dolar oldu. Şu anda dünyanın 17. büyük ekonomisi olduk. Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi olduk daha iyi olacağız."

Kaynak:
Bu haber toplam 1236 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri