Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Doğalgaz indirimi ne zaman olacak?

03 Kasım 2008 / 21:31
'Seçim öncesi bu zammı yaptıysak zorunlu olduğumuz için yaptık' diyen Erdoğan, 'Diğer hükümetler gibi devletin kasasını seçim için kullanmıyoruz' dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, doğalgaza yapılan zammın petrol fiyatlarının yüksek olduğu dönemin yansıması olarak değerlendirerek Mart ayında fiyatların tekrar düşebileceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında bir gazetecinin yapılan doğalgaz zammıyla ilgili bir sorusunu üzerine “İşin aslı şu; bakınız, eğer bizler bizden önceki yönetimlerin düştüğü duruma düşmek istemiyorsak, 'bir seçim sathı mahalline girdik, devletin kasasından biz ödemeleri yapalım' dersek, aynı faturaları bu defa halkımıza farklı noktadan ödetme durumuna düşeriz” dedi.

5 yıl elektriğe zam olmadığını belirten Erdoğan, “Çünkü belli bir istikrar vardı ve bizim fazla olan, kullanılmayan doğalgazın o dönem kullanılması imkanı vardı. Böyle bir zamma gidilme gereği olmadı” diye konuştu.

Bizim doğalgaz çevrim santralarının elektrik enerjisinin yüzde 52'sini sağladığını belirten Erdoğan, şöyle dedi:
“Tabii bu bizim elektrik fiyatlarımızı artırıyor. Ama o dönemde bizim henüz illerimizde doğalgaz ihtiyacımız bu denli fazla değildi. 9 ilde doğalgaz kullanılıyordu ama şu an 60 ili yakaladık. 60 ilde doğalgaz kullanılıyor. Dolayısıyla bir taraftan elektrik santrali olarak doğalgaz çevrim santrallerini kullanıyoruz, bir taraftan illerimizin ihtiyacını karşılamaya gayret ediyoruz. Yeni yeni doğalgaz tedarik merkezleri araştırdık. Dünyada artan petrol fiyatları sebebiyle Rusya ve İran'la bizden önceki dönemde yapılmış anlaşma gereğince Rusya'dan doğalgaz fiyatlarına artan fiyatlar 6 ay sonra intikal ediyor. İran'da ise 9 ay sonra. Böyle bir durum söz konusu. Bunlar şu anda petrol fiyatlarının yüksek olduğu dönemin şu anda doğalgaz fiyatlarına yansımasıdır. Ama bu mart gibi, o dönemlerde tekrar şimdiki düşüş sebebiyle fiyatların düşeceğini gösteriyor. Bunu da arkadaşlarımızla konuştuk, şimdi nasıl düşmüşse, biliyorsunuz petrol fiyatları nerelere tırmandı, onun yansıması. Yoksa petrol fiyatlarındaki döviz kur meselesi değil. Bazıları YTL cinsinden fiyatların artması diyor. Hiç alakası yok. Bizzat döviz bazında petrol fiyatlarının artması bunun 9 ay ve 6 ay sonra doğalgaza yansıması olayıdır.”

-"ZAMMIN ANKARA BELEDİYESİYLE İLGİSİ YOK"-

Yapılan zammın Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin BOTAŞ'a olan borcundan dolayı yapıldığı iddiasını yalanlayan Erdoğan, “Belediyenin bu borcu Hazine'yedir. Hazine bu borcu belediyenin hak edişlerinden veya kendisi için tahakkuk eden paradan bunu tahsil edecektir. Bu, Hazine'nin ayrı bir sorunudur. Yoksa BOTAŞ'la alakalı bir konu değildir. Bunu da sizler vasıtasıyla halkıma duyurmak istiyorum. Bu zammı biz yapamayacak olsaydık, bunun faturası diğer alanlarda çıkacaktı. Biz böyle bir faturayı da hele hele böyle finansal krizin yaşandığı dönemde ne ülkemize ne de halkımıza yaşatma hakkını kendimizde bulamıyoruz. Burada hep beraber samimi olacağız, tavrımızı koyacağız, bu dönemi de bu şekilde atlatacağız. Petrol fiyatlarının düşmesi martta doğalgazda da kendini gösterecektir” diye konuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 1228 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri