Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD Kıbrıs'ın batısında doğalgaz buldu

20.11.2010 22:36
ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi’nin araştırma sonuçlarına göre Akdeniz'in en büyük adası Kıbrıs'ın batısında önümüzdeki 30 yıl Avrupa’nın doğalgaz ihtiyacını karşılayabilecek rezerv bulundu.

 

Kıbrıs açıklarında uzun süredir doğalgaz ve petrol arayan ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), doğalgaz yataklarıyla ilgili araştırma sonuçlarını yayımladı.

Haberi Rum Fileleftheros gazetesi, ''Kıbrıs'ın batısında da doğalgaz yatakları... ABD Jeolojik Araştırma Merkezi'nin yeni bulguları...'' başlığıyla verdi.

Nil (Nile Basin) ve Doğu (Levant Basin) leğenlerinde yapılan araştırmalar Doğu Akdeniz'in dünya çapında keşfedilmemiş yeni doğalgaz kaynakları bölgesi olduğunu gösteriyor.

Gazete, Yunan Petrolleri Hidrokarbon Araştırma ve Üretim eski genel müdürü ve hidrokarbon araştırmaları uzmanı Dr. İlias Konofagos'un dün Yunanistan'da düzenlenen bir konferansta anlattıklarına ve gösterdiği haritaya yer verdi.

Denizaltında çıkartılabilir yatakların 345 trilyon cubicfoot doğalgaz ve 8 milyar varil sıvılaştırılmış doğalgaz ve petrol bulunuyor.

Konofagos, AB üyesi 25 ülkenin yıllık doğalgaz ihtiyacının 500 milyar metreküp olduğu düşünüldüğünde, toplamda 15 trilyon metreküp rezerve sahip Kıbrıs-İsrail-Mısır-Girit bölgesindeki yatakların önümüzdeki 30 yıl Avrupa’nın doğalgaz ihtiyacını karşılayabileceğini söyledi.

Konofagos, Girit-Messara körfezi'nin 70 kilometre güneyinde 1650 metre deniz altında ve en az 15 kilometre uzunlukta önemli doğalgaz rezervi saptadıklarını da belirtti.

Bu haber toplam 1084 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri