Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Doğalgazda indirim satışları düşürdü

23.04.2009 12:15
Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş Genel Müdür Vekili Harun Gündüz, ''Doğal gazın metreküp fiyatının mayıs ayından itibaren düşürüleceği yönündeki açıklamalar nedeniyle son 1 ay içinde satışlar azaldı'' dedi.
Gündüz, geçen yıl ile bu yıl arasında mevsimsel anlamda sıcaklık farkı yaşanmamasına rağmen, bu ay geçen yılın aynı ayına göre doğal gaz satışlarında yüzde 10 civarında düşüş olduğunu bildirdi.

Geçen yıl Nisan ayında ortalama sıcaklığın 12 derece olduğunu anımsatan Gündüz, bu yılın aynı döneminde ise değerin 11 derece olarak gerçekleştiğini belirtti.

2008 yılında 1-20 Nisan tarihleri arasında 90 milyon metreküp gaz tüketildiğini bildiren Gündüz, bu yılın aynı döneminde bu rakamın 82 milyon metreküple sınırlı kaldığını kaydetti.

Gündüz, ''Doğal gazın metreküp fiyatının mayıs ayından itibaren düşürüleceği yönündeki açıklamalar nedeniyle son 1 ay içinde satışlar azaldı'' dedi.

Aynı durumun 2008 yılının Aralık ayında da yaşandığına işaret eden Gündüz, yetkili kurumlar tarafından önümüzdeki dönemlere ilişkin yapılan herhangi bir açıklamanın, satışları etkilediğine dikkati çekti.

Doğal gazdaki satış rakamlarının, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) aldığı karar gereği her ayın 1'inden itibaren geçerli olmak üzere düzenlendiğini ifade eden Gündüz, kendilerinin yeni bir fiyat ayarlama şeklinde belirleyici konumları olmadığını sözlerine ekledi.
Bu haber toplam 896 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri