Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Doğalgazı kömürden ucuza getirdi

08 Ekim 2008 / 23:15
Doğalgaz son zamlarla birlikte yine de hala en uygun ısınma aracı. Ancak uygulanacak kimi basit yöntemlerle doğalgaz faturasını daha da düşürmek mümkün. İGDAŞ çok tartışılacak bir ucuzluk formülü ortaya koydu:
Çevre dostu ve konforlu bir yakıt olan doğalgaz, gelen son zamlara rağmen hala en ekonomik yakıt olma özelliğini koruyor. Kömür, LPG, fuel-oil gibi alternatiflere göre kıyaslanamayacak kadar konforlu olan doğalgazın ayrıca ekonomik olması, onu her zaman cazip kılıyor.

Doğalgazın diğer yakıtlara göre yüzde 50 oranında daha ucuz olduğunu belirten İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan şunları söyledi:

“Doğalgaza son gelen zamlara rağmen doğalgaz diğer yakıtlara göre hala en ucuz yakıt. Yaptığımız hesaplamalara göre yıllık tüketimde doğalgaz diğer yakıtlara göre yüzde 50 oranında daha ucuz. Ortalama 100 metrekarelik yalıtımlı bir daire yılda 1.320 metreküp doğalgaz tüketerek bugünkü rakamlarla 1.168 YTL doğalgaz parası ödüyor. Oysa doğalgaz kullanılmayan bir dairede, ısınma için yaklaşık 2 ton kömür, banyo ve mutfakta ise yılda toplam 24 tane tüpgaz tüketildiği düşünüldüğünde bunlar için toplam 2.308 YTL harcanması gerekiyor. Dolayısıyla doğalgazlı dairede diğerine göre yüzde 50 oranında daha az yakıt parası ödenmiş oluyor.”

Yıllık Yakıt Tüketimi (KDV Dahil)
Isınma+Mutfak+Banyo


DOĞALGAZ
KÖMÜR+TÜPGAZ

ISINMA
1.200 m3
1.062 YTL
2 Ton
1.180 YTL

MUTFAK
120 m3
106 YTL
12 Tüp
564 YTL

BANYO
12 Tüp
564 YTL

TOPLAM
1.168 YTL
2.308 YTL

Genel Müdür Aslan, ayrıca doğalgazın diğerleriyle kıyaslanamayacak kadar konfor ve avantajlara sahip olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Doğalgazın ekonomik olmasının yanı sıra daha birçok avantajı da bulunuyor. Doğalgaz kullanılan bir dairede bütün odalar aynı sıcaklık ve konfora sahip olurken kömürle ısınan dairede sadece sobanın bulunduğu oda tam olarak ısıtılabiliyor. Öte yandan doğalgaz 24 saat kesintisiz olarak sunulurken, tüp bitti derdi de olmuyor. Bununla birlikte, kömürün külünden ve kirliliğinden de kurtulmuş oluyor vatandaşlarımız.”

Aslan ” Doğalgazı Verimli Kullanarak Daha Da Az Ödeyebilirsiniz”
Doğalgazın ekonomikliğinin, verimli kullanımla daha da arttırılabileceğini belirten Genel Müdür Bilal Aslan abonelerine verimli kullanım konusunda şu tavsiyelerde bulundu:

“Doğalgazı verimli kullanımla daha da az tüketmek mümkün. Bilindiği gibi 2008, Enerji Verimliliği Yılı ilan edildi.

Bu konuda hepimize düşen sorumluluklar var. Bunun için abonelerimizin basit önlemleri yeterli olacaktır. Doğalgazı verimli kullanarak hem toplumsal sorumluluğumuzu yerine getirmiş, hem de tasarruf ederek bütçemizi rahatlatmış olacağız. Binalarda yapılacak ısı yalıtımı ciddi oranda ısı kaybını önlemektedir.

Pencere kenarlarındaki hava kaçaklarının engellenmesi, radyatör vanalarında termostatik vanaların kullanılması, radyatörlerinin önünün kapatılmaması, uygun oda sıcaklığının tercih edilmesi gibi önlemlerle doğalgaz çok daha verimli kullanılabilir ve ısı kayıplarının önüne geçilebilir. Abonelerimizin bu konuda gerekli hassasiyeti göstermelerini ve verimli kullanım için gerekli önlemleri almalarını önemle rica ediyoruz.”

Doğalgazla daha iyi ısınmak için alınacak genel önlemler

• Isı yalıtımı, binadan dışarıya olan ısı kaybını azaltır; dolayısıyla ısınma için harcanan yakıt miktarı da azaltılmış olur. • Isı yalıtımı sayesinde hem doğalgaz konforundan daha fazla yararlanılır, hem de tasarruf sağlanır.
• Pencereler çift camlı ve doğramalar kaliteli olmalı.
• Pencerelerdeki hava kaçakları engellenmeli.
• Radyatör ile duvar arasına ısı yalıtım levhaları yerleştirilmeli.
• Radyatör vanalarında termostatik vanalar kullanılmalı.
• Radyatör önleri perde veya oturma grubu gibi mobilyalarla kapatılmamalı.
• Radyatör üzerini ısı geçişini engelleyen (mermer, ıslak çamaşır vb.)malzeme ya da ev eşyalarıyla kapatmamalı.
• Oda sıcaklığında 1 oC'lik azaltma aylık % 5 tasarruf sağlar.
• Baca temizliğine dikkat edilmeli ve en az yılda bir kez bacalar temizletilmeli.

Ekoyol
Bu haber toplam 936 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri