Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Doğan Erbakan'ı Ortada Bıraktı

08 Aralık 2008 / 12:07
28 Şubat'ta Erbakan Hükümeti'ne iktidarı dar eden Aydın Doğan, yine aynısını yaptı. Erbakan'ı 23 milyon dolarlık hayaliyle ortada bıraktı
Küresel kriz, haciz kıskacında olan Necmettin Erbakan’ı da vurdu. RTÜK, ‘Erbakan’ın TV’si’’ olarak bilinen TV 5’in karasal yayın hakkının Doğan grubuna satılmasına izin vermişti. Ancak aradan 34 gün geçmesine rağmen Doğan Holding, bu konuda RTÜK’e başvuru yapmadı. Doğan’ın küresel kriz nedeniyle 23 milyon dolarlık alımdan şimdilik vazgeçtiği öğrenildi. Bu karar haciz kıskacındaki Erbakan’ı vurdu. Hoca, 23 milyon dolar ile kayıp trilyon davasındaki hacizleri çözmeyi planlıyordu.

TV-5’in satın alınması konusu hükümet ile Doğan Grubu arasında da tartışmalara yol açmış ve Başbakan Erdoğan, ‘’Doğan Grubu, Zahit Akman’a CNN Türk’e karasal yayın izni verilmediği için saldırıyor. RTÜK’te ne işiniz var açıklayın’’ demişti. 3 Kasım günü ise, RTÜK’ten sürpriz bir karar çıktı ve oy birliği ile TV-5’in, karasal yayın hakkının Doğan Grubu'na satılıp, bu frekanstan CNN Türk’ün karasal yayın yapmasına izni verildi. RTÜK Başkanı Akman daha önce bu izne karşı çıkmış ve Star Kanal D ve TNT’nin karasal yayın izni bulunduğunu belirterek, 4. Karasal yayının ‘’ tekelleşme olacağını’’ savunmuştu.

KRİZ VURDU VAZGEÇTİ
RTÜK’ten 34 gün önce çıkan kararla, daha önce Saadet Partisinin kanalı olan ve ‘Erbakan’ın TV’si’’ olarak bilinen TV 5’in, karasal yayın hakkının Doğan Grubu'na satılmasına olanak tanındı. Doğan Grubu bu işlem için TV-5’e 23 milyon dolar civarında ödeme yapacaktı. Rekabet Kurumunca da onaylanan bu işleme RTÜK de vize verince, CNN Türk’ün normal anten ile yurt çapında izlenebilmesinin de önü açıldı.

Ancak aradan geçen süre içinde Doğan Holding RTÜK’e başvurarak bu satışın gerçekleştiğini bildirmedi ve CNN Türk için karasal yayının tescil edilmesi talebinde bulunmadı. Doğan’ın TV-5’in yayın hakkının CNN Türk’e devri konusunu küresel krizin de etkisiyle dondurduğu, bu satışın çok önemli bir ekonomik verimlilik de sağlamayacağı yönünde görüşlerin ardından vazgeçme eğilimine girdiği öğrenildi. Olağanüstü bir gelişme olmadığı taktirde satış gerçekleşmeyecek.

HOCA AÇIKTA KALDI
RTÜK’ün bu işleme onay vermesinin ve RTÜK Başkanı Zahit Akman ile AKP kontenjanından seçilen üyelerin de bu konuda kabul oyu vermesinin ardında, Başbakan Erdoğan ile Recai Kutan görüşmesinin de payı olmuştu. Bu satış, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ev hapsi kaldırılan ancak kayıp trilyon davası nedeniyle hacizlerle boğuşan Necmettin Erbakan’a yarayacaktı. Satışın RTÜK tarafından onaylanması üzerine Doğan grubunun Erbakan’ın TV’sine 23 milyon dolar civarında para ödeyeceği ve bu paranın bir bölümünün de Erbakan’ın borçlarının kapatılması ve hacizlerin kaldırılmasında kullanılması amaçlanmıştı.
Bu haber toplam 944 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri