Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Doğan Grubu Şokta

25.11.2009 20:35
Maliye ile yürütülen 4.8 milyar liralık vergi borcunda anlaşma sağlanamaması Doğan Grubu hisselerini fena vurdu.

Maliye ile yürütülen 4.8 milyar liralık vergi borcunda anlaşma sağlanamaması Doğan Grubu hisselerini vurdu. Satışlar hızlandı, hisseleri yüzde 17'ye yakın değer yitirdi.

Doğan Grubu ile Maliye arasında dün başlayan ve 16 saat süren görüşmelerde sonuç alınamaması üzerine borsa yatırımcısı panikledi. Endeks güne yüzde 1 seviyesinde yükselişle başlarken Doğan Grubu hisseleri yüzde 10’a yakın değer kaybetti.

İkinci seans öncesi Alman Axel Springer'in, Doğan Grubu ile hisse alım işlemlerinin dondurulduğuna yönelik açıklaması üzerine İMKB, grubun tüm hisselerini işleme kapattı. 16.25'te yeniden işleme açılan hisselerde satışlar daha da hızlandı. Doğan Yayın Holding'de yüzde 17'ye varan düşüşler yaşanırken, grubun diğer hisselerinde yüzde 3 ila yüzde 11 arasında kayıplar yaşandı.

Doğan Grubu borsaya gönderdiği açıklamada 4.8 milyar liralık vergi borcunda anlaşma sağlanamadığını açıklarken, bu kapsamda açılan davaların devam edeceğini duyurdu. Ayrıca Hürriyet Gazetecilik’e kesilen vergi cezasıyla ilgili de dava açılacağı belirtildi.

İşte bu açıklamalardan sonra yatırımcı paniklerken artan satış baskısı, hisselerin taban seviyeye kadar gerilemesine neden oldu. Uzmanlar, dava süreci ve artan belirsizlik nedeniyle hisseler üzerindeki satış baskısının süreceğini öngörüyor.

 


Bu haber toplam 1586 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri