Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tehlike Çanları Doğan için çalıyor

13.10.2009 11:58
DYH'nin 15 günlük sürenin sonunda gösterdiği 4,8 milyar TL'lik teminat kabul edilmedi.
Doğan Yayın Holding (DYH) ile Maliye arasındaki teminat krizi bir türlü aşılamadı. DYH'nin geçen hafta cuma günü 15 günlük sürenin sonunda gösterdiği 4,8 milyar TL'lik teminat da kabul edilmedi. Vergi dairesinin reddi ile ihtiyati haciz süreci de başlamış oldu. Edinilen bilgilere göre önceki gün vergi dairesi haciz mektuplarını hazırlayarak gruba gönderdi. Teminat olarak gösterilen hisse senetlerinin daha önceki cezadan dolayı haciz uygulanan hisselerden oluştuğu ortaya çıktı.

DAİRE UZATIMI REDDETTİ

Grubun gösterdiği teminatları inceleyen vergi idaresinin hisse senetleri teminat kabul edilmediği için haciz sürecini başlattığı öğrenildi. Haciz sürecinin kalkması için grubun yeni teminat göstermesi gerekirken, vergi dairesinin banka ve tapuya da ihtiyati haciz işlemi için yazı gönderdiği öğrenildi. Doğan Yayın Holding'in teminatı 15'inci günün sonunda göndermesinde vergi dairesinin süre uzatım talebini reddetmesinin yattığı ortaya çıktı. Buna göre, Vergi Dairesi 25 Eylül tarihinde cezaya ilişkin 4,8 milyar liralık teminat talep etmişti. 9 Ekim akşamı dolan süre için ise şirket 5 Ekim'de İstanbul'daki ilgili vergi dairesinden süre uzatım talebinde bulundu. İdare ise bu talebi iki gün sonra geri çevirdi.

DEĞERLER ÜZERİNDEN GÖSTERİLDİ

Grubun borsaya yaptığı açıklamada ise, 4,8 milyar liralık borç için 25 Eylül 2009'da vergi dairelerinin teminat talebi hatırlatılarak 6183 sayılı yasaya göre teminat gösterilmesinin istendiği belirtilmişti. Açıklamada, teminat isteğine karşılık DYH'de söz konusu şirketlerinin hisselerinin vergi inceleme raporlarındaki değerler üzerinden teminat verildiği duyuruldu. Ayrıca 44 taşınmaz da teminata eklendi. Açıklamada, bir diğer teminatın da Alp Görsel tarafından bankadan alınan 2 milyon 693 bin liralık banka teminat mektubu olduğu ifade edilmişti.

Maliye önceki hisseleri reddetmişti

Doğan Grubu'nun, Doğan TV'nin Alman Axel Springer'e satışından dolayı daha önce kesilen vergi cezası nedeniyle de hisse ve markalarını teminat gösterme isteğini Maliye Bakanlığı geri çevirmişti. Grup, önce bazı gayrimenkulleri ile Star ve Kanal D markalarını teminat göstermiş, ancak markalar teminat olarak kabul görmeyince Doğan TV Holding AŞ'nin önce yüzde 45,4'ünü teminat olarak teklif etmişti. Yeni teminatta gösterilen varlıklar arasında 44 taşınmaz, 2,7 milyon liralık teminat mektubu ve Doğan TV Holding, Doğan Prodüksiyon, D Yapım ve Alp Görsel adlı şirketlerinin hisse senetleri yer almıştı.

ŞİMDİ NE OLACAK

Maliye Bakanlığı'nın ihtiyati haciz başlatmasının ardından Doğan Grubu'nun sürecin durması için yeni teminat göstermesi ya da mahkemenin nihai kararını beklemesi gerekiyor. İhtiyati haciz süreci sonrasında şirkete ilişkin tüm nakit ve gayrimenkullere tedbir konuyor. Amme Alacakları Yasası'nın 10'uncu maddesine göre, teminat olarak para, bankalar tarafından teminat mektupları, hazine tahvil ve bonoları, menkul ve gayrimenkul teminat gösterilebiliyor. Bu arada, Bloomberg'de yer alan bir haberde Doğan Yayın Holding'in banka hesaplarının dondurulması için vergi dairesinin harekete geçtiği belirtildi.


Bu haber toplam 1064 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri