Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Doğan yayın Holding Hacizden Kurtulamadı

13.12.2009 03:58
Aydın Doğan'a bağlı Doğan Yayın Holding'in vergi borcunda uzlaşma sağlanamaması ve yapılan itirazın reddedilmesinden sonra bugün haciz için harekete geçildi. Doğan Yayın haciz uygulamasını böyle duyurdu.

 

Doğan Yayın Holding’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklamaya göre; ilgili vergi daireleri D Yapım Reklamcılık ve Dağıtım A.Ş., Doğan Prodüksiyon Hizmetleri A.Ş. ve Alp Görsel İletişim Hizmetleri A.Ş. hisselerinin tamamı üzerinde ihtiyati haciz işlemi tesis edildi.

Doğan Yayın Holding A.Ş.’den, Yönetim Kurulu Üyesi Soner Gedik ve Koordinatör Murat Doğu imzasıyla yayımlanan açıklamada; doğrudan bağlı ortaklıklar Doğan TV Holding A.Ş. ile dolaylı bağlı ortaklıkları D Yapım, Doğan Prodüksiyon ve Alp Görsel A.Ş.’den 2005, 2006 ve 2007 hesap dönemlerine ait vergi inceleme raporlarıyla ilgili olarak vergi aslı, vergi cezası ve gecikme faizi tutarı için birlikte toplam 4 milyar 823 milyon 825 bin 987 lira teminat talep edildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, şöyle denildi:

Hisseler teminat gösterilmişti

“9 Ekim 2009’da, adı geçen bağlı ortaklıklarımızın ayrı ayrı aktiflerinde kayıtlı, D Yapım Reklamcılık ve Dağıtım A.Ş., Doğan Prodüksiyon Hizmetleri A.Ş. ve Alp Görsel İletişim Hizmetleri A.Ş. hisselerinin, ‘Vergi İnceleme Raporları’nda Gelirler Kontrolörleri tarafından hesaplanan ve vergi aslı ve ceza ihbarnamelerine esas teşkil eden değerler üzerinden teminat olarak gösterildiği; diğer taraftan, 3’üncü kişilere (bunlar arasında Doğan Grubu bünyesinde faaliyet gösteren herhangi bir halka açık şirket bulunmamaktadır) ait 44 ayrı taşınmaz ile Alp Görsel İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından 2 milyon 693 bin 114,65 lira tutarındaki kesin ve süresiz banka teminat mektubunun da ilgili vergi dairelerine teminat olarak gösterildiği kamuya açıklanmıştı.

İşlem için Borsa beklendi

Borsanın ikinci seansının kapanışının ardından, ilgili vergi daireleri; yukarıda bahsi geçen D Yapım Reklamcılık ve Dağıtım A.Ş., Doğan Prodüksiyon Hizmetleri A.Ş. ve Alp Görsel İletişim Hizmetleri A.Ş. hisselerinin tamamı üzerinde ihtiyati haciz işlemi tesis etti. Söz konusu hisselerin, konuya ilişkin ‘Vergi İnceleme Raporları’nda Gelirler Kontrolörleri tarafından hesaplanan ve vergi aslı ve ceza ihbarnamesine esas teşkil eden değerler üzerinden ihtiyati haciz işlemine tabii tutulduğu öğrenildi.”

Hürriyet

Bu haber toplam 1334 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri