Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Doğan"Atatürk"lü şantaj başlattı.

29 Ekim 2008 / 13:14
Doğan Grubu, reklam ambargosu yediği Turkcell'i dize getirmek için "Atatürk"lü şantaj başlattı. İşte belaltı vuruşun ayrıntıları.
Doğan grubu, reklam pazarlığında Atatürk'ü kullanmaktan çekinmedi. Grup gazeteleri, Turkcell'le reklam anlaşmazlıklarını, Can Dündar'ın Mustafa filmine sponsorluk tartışmasını kullanarak "çözmeye" yöneldi. Turkcell, uzun yıllardır reklam vermedği Doğan grubuna reklam vermeye Atatürk'ün kullanıldığı şantajla mecbur bırakılmak isteniyor.

Dün Doğan grubu gazetelerinden Vatan, Turkcell'in "bizim her kesimden müşterimiz var, bu filme sponsor olursak bir kesimi karşımıza alabiliriz" diyerek Mustafa filmine sponsor olmaktan vazgeçtiğini iddia etmişti. Grubun diğer gazetesi Hürriyet, bu iddiayı büyüterek internet sitesinini manşetine taşıdı.

Doğan grubu, Turkcell'in, muhtemel "Atatürk sevmez" müşterileri uğruna Mustafa filmine sponsor olmadığı iddiasıyla, ticari bir karara ideolojik kılıf giydirdi. Grup böylece yıllardır reklam alamadığı Turkcell'i "şantaj"la dize getirmeyi hayal ediyor.

Vatan gazetesi, iddiasını bugüne de taşıyarak bir kampanya haline getirdi. Gazete bugün birinci sayfadan "Recep'e var, Mustafa'ya yok" şeklinde bir haber yayınladı. Turkcell'in Recep İvedik filmine sponsor olurken, Mustafa filmine 350 bin Euro desteği vermediğini ileri sürdü.

Turkcell kaynakları ise iddiaları kesin bir dille reddediyor ve Dündar'ın projesinin beğenilmediği, yeterince sağlam bulunmadığı için sponsor olunmadığını bildiriyor.

Öte yandan Doğan grubunun ticari rekabette bel altına çalışmayı sevdiği de biliniyor. Hatırlanacağı üzere, Ergenekon soruşturması sırasında, Turkcell'in sahibi Çukurova grubuna ait Pamukbank'a el konulması için Aydın Doğan'ın lobi yaptığı ortaya çıkmıştı. Doğan grubu, şimdi de Turkcell'le "hesaplaşmak" peşinde ve bu uğurda Atatürk'ü "şantaj" aracı olarak kullanmaktan çekinmiyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 874 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri