Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Doğu, Türkiye’yi besler!

08.11.2009 00:24
Doğuda köye dönüşlerin sağlanması gerektiğine işaret eden TZOB Başkanı, “Doğu Türkiye'yi besler" dedi.

Doğuda köye dönüşlerin sağlanması gerektiğine işaret eden TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, “Doğu Anadolu Bölgesi’nde tarım ve hayvancılığın gelişmesi için, bu bölgede huzur ve güvenin sağlanması gerekiyor” dedi.

 

Terörün bitmesinin tarım ve hayvancılığı olumlu etkileyeceğini anlatan Bayraktar, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde sadece Türkiye'yi değil bölgeyi besleyecek bir potansiyelin bulunduğunu ifade etti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, Doğu Anadolu Bölgesinde tarım ve hayvancılığın gelişmesi için, bu bölgede huzur ve güvenin sağlanması gerektiğini söyledi.

Bayraktar, Ahlat'ı ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, bölge insanının tekrar köye dönmesinin gerektiğini ifade etti.

Bayraktar, “Ben şimdi köyleri gezdiğimde, köylerin çocuklara ve yaşlılara kaldığını görüyorum. Burada hayvancılığı kiminle yapacaksınız? Kırsalda bu bölgede insan lazım. Dolayısıyla insanlarımızın köylere dönmesi lazım” dedi.

Bölge insanının hayvancılık yapması için teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayan Bayraktar, hayvancılık desteklerinin bu manada çok önemli olduğunu ifade etti.

Güneydoğu Anadolu Bölgesine hayvancılıkla ilgili verilen teşvik ve desteklerin, Doğu Anadolu Bölgesine de verilmesi gerektiğini bildiren Bayraktar, şunları dile getirdi:

“Güneydoğu Anadolu Bölgesine hayvancılıkla ilgili verilen teşvik ve desteklerin, Doğu Anadolu Bölgesi’ne de verilmesi gerekir. Bölge ziraat odaları başkanlarımın da bu yönde talepleri var. Özellikle bu bölgeye desteklerin artarak verilmesi lazım. Çünkü bu bölge hayvancılığa çok müsait bir bölge. Bu bölgede hayvancılığı patlatabiliriz.”

“DOĞU ANADOLU TÜRKİYE'Yİ BESLER”

Verilecek destekle Doğu Anadolu Bölgesi'nin bir hayvancılık bölgesi haline gelebileceğini açıklayan Bayraktar, vatandaşın bu noktada desteklenmesi gerektiğini bildirdi.

Bayraktar, şöyle konuştu:

“Bu bölge Türkiye'yi beslemekle kalmaz, bölge ülkelerine de çok rahat hayvan ihracatı yaparız. O ülkeleri de bu bölgenin potansiyeli ile besleyebiliriz. İşte burada stratejiyi doğru belirlemek lazım. Bu bölge insanını desteklemek lazım. Desteklediğimizde göreceğiz ki hayvancılık potansiyeli, küçükbaş, büyükbaş besi ve süt sığırcılığı hızla gelişecek. Bölge insanı daha müreffeh ve daha huzurlu olacaktır.”

Terörün bitmesinin tarım ve hayvancılığı olumlu etkileyeceğini anlatan Bayraktar, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde sadece Türkiye'yi değil bölgeyi besleyecek bir potansiyelin bulunduğunu ifade etti.

Bayraktar, “Eğer biz Muş Ovasını sulamaya açabilirsek, -ki biz Muş Ovasının yüzde 70'ini dahi sulamaya açamadık- bu bölgede terör biter. Huzur gelirse, tarım ve hayvancılık potansiyelini harekete geçirirsek, bu bölge sadece Türkiye'yi değil, bölgede bulunan komşu ülkelerimizi ve bölge ülkelerimizi besleyecek konuma gelir. Amacımız bu. Bunun için uğraşıyoruz” diye konuştu.

Bu haber toplam 2256 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri