Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Doğu Ekspresi Raydan Çıktı

23.06.2009 13:16
İstanbul Haydarpaşa-Kars seferini yapan Doğu Ekspresi, tren yoluna düşen kaya parçasına çarparak raydan çıktı.
İstanbul Haydarpaşa-Kars seferini yapan Doğu Ekspresi, tren yoluna düşen kaya parçasına çarparak raydan çıktı. Kazada ölü ya da yaralı olmadı.

İstanbul Haydarpaşa-Kars seferini yapan 11410 sefer sayılı Mükremin Aktaş yönetimindeki Devlet Demir Yolları'na ait Doğu Ekspresi, gece saatlerinde Erzurum-Pasinler arasındaki Hamamderesi mevkiinde taşocağından rayların üzerine yuvarlanan kayaya çarptı.


Çarpmanın etkisiyle lokomotif raydan çıkarken, 110 yolcunun bulunduğu vagonlar ise raylardan çıkmadı. Kazanın etkisiyle raydan çıkan vagonun şarampole yuvarlanmaması ise büyük bir faciayı önlendi. Kaza sonrasında yolcular karayoluyla Erzurum Gar Müdürlüğü'ne sevk edilirken, yolcular buradan otobüslerle Kars'a gönderildi.


Kaza nedeniyle Haydarpaşa- Kars arası demiryolu ulaşımı Erzurum'dan itibaren gerçekleştirilemiyor. Kaza sonucu tahrip olan demiryolunda tamir çalışmaları aralıksız sürdürülürken, raydan çıkan lokomotifin de raylara sokulması için çalışmalar devam ediyor.


Gar Müdürlüğü yetkilileri, kazaya karayollarının duble yol çalışmaları için müteahhit firmaya ait iş makinalarının taş ocağından çıkarttığı dev bir kaya kütlesinin demiryoluna yuvarlanmasının neden olduğunu öne sürdü.


Makinist ise kazanın şokunu yaşadığını ve büyük bir faciadan dönüldüğünü söyledi.


Bu haber toplam 1088 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri