Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Doğu ve G.doğu Futbol Birliği kuruluyor

24.07.2010 01:05
Bingöl'de biraraya gelen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden 12 futbol kulübü ve taraftarlar dernekleri ile bazı amatör spor kulüpleri temsilcileri tarafından Türkiye Futbol Birliği kurulması kararı alındı.

Bingöl Ahmet Dursun Spor Kompleksi ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen toplantıya, Siirtspor Kulübü Başkanı Fadıl Akgündüz, Diyarbakırspor Kulübü Başkanı Çetin Sümer, Bingölspor Kulübü Başkanı Şeref Varolgüneş'in de aralarında bulunduğu 12 kulübün yöneticileri katıldı.

Hazırlanan bildiriyi okuyan Siirtspor Kulübü Başkanı Fadıl Akgündüz, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) Doğu ve Güneydoğu kulüplerini tasfiye etmek istediğini, bu nedenle Bingöl'de toplandıklarını söyledi.

Toplantıda, Türkiye Futbol Birliğini kurma kararı aldıklarını bildiren Akgündüz, ''Takımlarımızın yer aldığı 18 takımlı gruplarda, sadece 2 veya 3 takımın bölge takımları olduğu göz önüne alındığında, bölgemiz takımlarının her sezonda 15 uzak deplasmana gitmesi söz konusuyken, batı takımlarının sadece 2 veya 3 uzak deplasmana gideceği görülmektedir. Bu adaletsiz durumun bir veya iki yıl içinde bölgemizde bulunan tüm profesyonel takımların amatör kümeye düşmesi sonucunu kaçınılmaz kılacaktır. Ya 2. ve 3. liglerde geçen sezon uygulamada olan bölgesel gruplar sistemine geri dönülmesini ya da 2. ve 3. ligde yer alan toplam 90 takımın 18'erli, 5 bölgesel grup olarak düzenlenmesini talep ediyoruz'' diye konuştu.

TFF tarafından, ülke genelindeki kulüplere verilen maddi desteğin adil bir şekilde dağıtılmadığını öne süren Akgündüz, şöyle devam etti:

''Talebimiz bu adaletsizliğin derhal giderilmesidir. Türkiye'mizin üçte bir nüfusuna sahip bölgelerimizin TFF Yönetim ve Kurullarında yüzde sıfır oranında temsili, bölgemiz takımlarının dışlanması ve ayrımcılığa tabi tutulmasının açık bir göstergesidir. Talebimiz TFF'nin derhal olağanüstü genel kurula giderek tüm bölgelerin Federasyonda adil temsilini sağlamasıdır. Taleplerimizin, TFF tarafından 6 Ağustos 2010 tarihine kadar yerine getirilmemesi halinde, 8 Ağustos 2010 tarihinde, Diyarbakır'da toplanarak birliğimiz çatısı altında düzenlenecek liglerin statüsü ve oluşumu hakkında karar alacağını TFF ve Türkiye kamuoyuna saygılarımızla deklare ederiz.''

Taleplerinin, TFF tarafından kabul edileceğini umduklarını ifade eden Akgündüz, ''Taleplerimiz kabul edilirse, biz de adil bir federasyon çatısı altında futbolumuzu sürdürmeye devam ederiz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu kulüpleri, TFF'den ayrılırsa futboldan ayrılmayacak sadece federasyondan ayrılacak ve kendi kurduğu birlik çatısı altında çok daha profesyonel ve çok daha hakkaniyetli bir futbolu bu bölgede seyrettirecek'' dedi.

-''BU TOPLANTI TARİHE GEÇECEKTİR''-

Toplantıda söz alan Bingölspor Kulübü Başkanı Şeref Varolgüneş de Bingöl'deki toplantıyı milli mücadele öncesi Atatürk'ün Erzurum ve Sivas'ta yaptığı kongrelere benzeterek, şunları söyledi:

''Atatürk, nasıl Erzurum'da, Sivas'ta Cumhuriyeti kurduysa, biz de Türk futbol tarihini bugün burada değiştireceğiz. Bu toplantı tarihe geçecektir. Federasyon başkanı benimle vatan, millet, bayrak konusunda yarışamaz. Bizim vatan aşkımızı, bayrak aşkımızı, millet aşkımızı ölçecek bir termometre henüz icat edilmedi. Onun için ben, federasyon başkanının derhal istifa etmesini istiyorum.''

Diyarbakırspor Kulübü Başkanı Çetin Sümer de Türk futbolunun mevcut federasyonla bir yere varamayacağını, dünya kupasında Türkiye'nin olmamasının da bunun en iyi örneği olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''Bingöl'den çıkan kıvılcım, Türkiye'yi ve Türk futbolunu aydınlatacak bir kıvılcımdır. Bizler, kökenimiz, etnik yapımız ne olursa olsun, Türkiye'ye ve Türk futboluna hizmet için varız. Gençlerimizi ve çocuklarımızın Türk Milli Takımı'nda oynaması için elimizden gelen çaba ve desteği her zaman sunduk. Bazı kafe köşelerinde, bazı bar köşelerinde, maalesef ve maalesef bizi küme düşürdüler. Türkiye Futbol Federasyonu'nu tanımıyorum.''

Bu haber toplam 1736 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri