Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Doktorsuzluktan kolunu kayebetti; çalıştı kendi doktor oldu.

19 Ağustos 2008 / 13:50
5 yaşında hayatı kararmıştı. 'Başka İrfanlar yanmasın' diye söz verdi kendine. Adeta imkansızı başardı.
Doktorsuzluk yüzünden sağ kolunu kaybetti. O günlerde kararını vermişti. 'Başkalarının canı yanmsın' diye doktor olacaktı. Ve azmiyle ders verdi herkese. Yüksekova'da imkansızlıklar içinden çıkıp, doktor oldu

Tek koluyla çobanlık yaptı, her gittiği okulu birincilikle tamamladı. Disiplin ve çalışmadan taviz vermedi. Hakkarili çoban İrfan Töreci, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakülkesi'ni kazandı.

Doktor olsaydı kolu olacaktı

Töreci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl okulların tatil olmasıyla Hacıtepe'de çobanlık yaparak ailesinin geçimine katkı sağladığını söyledi.
İrfan Töre, yokluğu bahane etmedi. Hayata tutundu ve ödülünü aldı.


Elektrik akımına kapılması sonucu 5 yaşında bir kolunu kaybettiğini anlatan Töreci, kolunu kaybetmesinin doktorsuzluktan kaynaklandığını, bu nedenle küçük yaşlardan itibaren doktor olmayı hayal ettiğini söyledi.

Okulları birincilikle bitirdi

Töreci, bunun için çok fazla çalıştığını, ilköğretimi birincilikle bitirerek Van Alparslan Anadolu Öğretmen Lisesi'ni kazandığını, burada bir süre okuduktan sonra yeniden Yüksekova'ya döndüğünü belirtti.

Yüksekova Süper Lisesi'nde eğitimine devam ettiğini ve okulu birincilikle bitirdiğini ifade eden Töreci, dershane öğretmenleriyle düzenli ve disiplinli çalışması sayesinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne girmeyi başardığını bildirdi.

10 kardeşler

Babasının çiftçilik yaparak ailesinin geçimini sağladığını, 10 kardeş olduklarını ifade eden Töreci, maddi imkanı yetersiz olan ailesinin Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü'nde eğitim gören kardeşini bile okutmakta güçlük çektiğini kaydetti.

Maddi engelleri de aşacak

Töreci, Tıp Fakültesi'nde eğitim görmenin masraflı olacağını, ailesinin bu maddi yükü kaldırmasının mümkün olmadığını belirterek, ''Ancak bu engeli de aşacağıma, eğitimimi sürdürmem için gerekli desteği bulacağıma inanıyorum'' dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1092 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri