Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dokunulmazlık dokunulmazlık üzerine

30 Kasım 2008 / 15:19
TBMM'ye Sunulan Dokunulmazlık Dosyası Sayısı, 266'ye Ulaştı.

TBMM'ye sunulan dokunulmazlık dosyası sayısı, 266'ye ulaştı.

Meclise gelen toplam 266 dokunulmazlık dosyasından 75'i ile ilgili "milletvekili dokunulmazlığının ertelenmesinin dönem sonuna bırakılması" kararı verildi.

Kalan 191 dosyadan da 76'sı için bu yılın ilk aylarında TBMM Anayasa-Adalet Karma Komisyonu üyelerinden 3 hazırlık komisyonu oluşturuldu. Ancak, dosyalarla ilgili ilk toplantılarını yaparak milletvekillerini dinleyen bu komisyonlar aradan geçen süreye rağmen çalışmalarını sonuçlandırıp, karar toplantılarını gerçekleştiremedi.

Söz konusu 76 dosya dışında, halen Karma Komisyonda bulunan 112 dosya hakkında hiçbir işlem yapılmadı. 3 dosya ise Başbakanlıktan gelen talep üzerine iade edildi.

Dokunulmazlık dosyası bulunan CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, uygulama nedeniyle "adil yargılanma hakkının ihlal edildiği ve hak arama özgürlüğünün engellendiği" talebiyle AİHM'e yaptığı başvurunun kabul edilmesinin ardından yapacaklarını anlattı.

AİHM'in kararına, Hükümetin Büyük Daire nezdinde itirazda bulunduğunu hatırlatan Kart, süreç devam ettiği için kararın uygulanması konusunda henüz girişimde bulunmadığını belirterek, "Karar kesinleştikten sonra hem Hükümete hem TBMM'ye yönelik olarak kararın uygulanmasını sağlayacak girişimlerde bulunacağım. Girişimimle ilgili hazırlıklarımı da büyük ölçüde tamamladım" dedi.

Kart, AİHM'e yaptığı başvuru ve verilen kararın, "Türk ve Avrupa parlamento hukukunda ilk" olduğuna ve önemine işaret ederek, "Türkiye'de dokunulmazlık uygulamasında TBMM'nin manevra alanı olarak kullanıldığı, dokunulmazlık dosyalarının yargıya intikalinin geciktirildiği, uygulamanın, yolsuzlukları oluşturan unsurların başında geldiği" tespitinin yapıldığını vurguladı.
 

 

 

sondakika.com

Bu haber toplam 718 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri