Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dolar daha ne kadar yükselecek?

12 Eylül 2008 / 11:33
Hafta başından bu yana yükselen dolar, "Yeniden gözde yatırım araçları arasına mı giriyor?" sorusunu gündeme getirdi. Uzmanlar artışı yorumladı;
İstanbul serbest piyasada dolar 1,2530 YTL, avro 1,7520 YTL'den güne başladı. Kapalıçarşı'da 1,2470 YTL'den alınan dolar 1,2530 YTL'den satılıyor.

1,7460 YTL'den alınan avronun satış fiyatı ise 1,7520 YTL olarak belirlendi. Serbest piyasada dün kapanışta doların satış fiyatı 1,2680 YTL, avronun satış fiyatı ise 1,7640 YTL olmuştu.

DOLARDA ARTIŞ SÜRECEK Mİ?

Hafta başından bu yana yükselen dolar, "Yeniden gözde yatırım araçları arasına mı giriyor?" sorusunu gündeme getirdi. Ancak uzmanlar, pek çok kimsenin merak ettiği bu soruya şimdiden 'evet' demenin zor olduğunu ifade ediyor.

Dolardaki artışın altında, Merkez Bankası'ndan gelen faiz indirimi sinyalleri ile değer kaybetmeye devam eden petrol fiyatlarının önemli rol oynadığını düşünüyorlar.

Altın ve döviz piyasası uzmanlarından Mehmet Ali Yıldırımtürk, ibrenin dolar lehine dönmesinde, Hazine itfasından çıkan paranın dövize yönelmesinin de rolü olduğunu vurguluyor.

Tera Menkul Değerler'den Ersagun Şimşek ise cari açığa dikkat çekiyor: "Büyümedeki sıkıntılar yabancıda 'cari açığın finansmanında sıkıntı yaşanabilir mi?' endişesine yol açtı."

Uzun süredir ipotekli konut finansmanı sistemindeki büyük çöküntünün ABD ekonomisindeki yansımalarıyla ilgili gelen haberlerle dalgalı seyreden dolar, 4 Ağustos'ta 1,1495 YTL'ye kadar düştü. Ardından ABD ve Avrupa'dan gelen sinyaller çerçevesinde yükseldi ve 29 Haziran'da 1,17 YTL'den yukarıya doğru yelken açtı.

Ancak 8 Eylül'de ABD Hazinesi'nin iki mortgage devi Fannie May ile Freddie Mac'e el koyduğu haberi rüzgarı bir anda tersine çevirdi. Dolar hafta başında 1,23'ten 1,2165'e düştü. Fakat bu gerileme uzun sürmedi.

Türkiye'nin ikinci çeyrekteki yüzde 1,9'luk şok büyüme rakamı, 98 dolara kadar düşen petrol fiyatları ve faiz indirimi beklentisi doları yeniden gözde haline getirdi. YTL, bugün dolar karşısında üç ay öncesine döndü. Dolar/YTL kotasyonları en son 13 Haziran'da 1,2580 YTL seviyesinden işlem görmüştü.

DOLARIN KIRILMA NOKTAIS 1,2650 YTL

Dolar, son üç günde gösterdiği performans ile 1,2580 YTL'ye yükselirken, Kapalı Çarşı döviz piyasası da hareketlendi. Döviz piyasası uzmanlarından Mehmet Ali Yıldırımtürk, doların kırılma noktasını 1,2650 YTL olarak görüyor.

Öncelikle bu tutarın test edileceğini aktaran Yıldırımtürk, "Bir süre 1,24 ile 1,26 YTL arasında gidip geleceğini tahmin ediyorum. Şu sıralar 1,26'dan işlem görüyor. Öğleden sonra satış gelebilir. Bu kadar hızlı gerileme kâr satışları getirebilir." değerlendirmesinde bulundu.

'FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ SATIN ALINIYOR'

Tera Menkul Değerler'den Eersagun Şimşek ise yabancı etkisine vurgu yapıyor. Yabancı yatırımcıda, büyümedeki son sinyal yüzünden "Cari açığın finansmanında sıkıntı yaşanabilir" endişesi doğduğunu aktaran Şimşek, "YTL'nin değer kaybındaki bir diğer önemki faktör, petrol fiyatındaki düşüş. 1980'den bu yana dolar ve petrolün fiyatı birbirine ters yönde hareket etmiş. Faiz indirimi beklentisini de unutmamak gerek" diyor.

Yüzde 1,9 gelen ikinci çeyrek büyümenin faiz indirimi konusunda soru işaretlerine yol açtığını belirtirken de şu değerlendirmeleri yapıyor: "Cari açığın finansmanında bir sıkıntı olmaycağını düşünüyorum. Büyüme de üçüncü çeyrekte toparlanır ve yüzde 4,5 seviyesine gelir. Dolasısıyla doların YTL karşısındaki sert yükselişinin devam edeceğini zannetmiyorum. Ancak faiz indirimi YTL'den den çıkışı hızlandırır. Şimdi piyasa bu konudaki indirim beklentisini satın alıyor"
Kaynak:
Bu haber toplam 1064 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri