Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dolar rekor kırdı

16 Eylül 2008 / 13:46
Piyasalar ABD'den gelen şok dalgasını atlatamadı. Avrupa piyasaları da berbat. Dolar son 4.5 ayın rekorunu kırdı.
ABD mali sistemine ilişkin kaygılarla dolar 1,2840 YTL'ye çıkarak 4.5 ayın en yükseğine tırmandı. Borsada yüzde 1.6'lık kayıp var.

ABD'li yatırım bankası Lehman Brothers'ın iflası ve sigorta şirketi AIG'nin Fed'den acil fonlama istemiyle artan global kaygıların dolara talebi arttırmasıyla dolar, YTL karşısında 4.5 ayın yeni rekorunu kırdı. Avrupa borsalarında yüzde 2'ye yakın kayıplar görülürken, İMKB bugün de düşüşünü sürdürüyor.

Doların dün başlayan yükselişi bugun de sürdü ve 1,28 YTL seviyesini aştı. Bankalararası piyasada dolar 1,2840 YTL'ye kadar yükseldi. Böylece dolar 30 Nisan'dan bu yana en yüksek düzeye çıktı.

İMKB'DE YÜZDE 1.6'LIK DÜŞÜŞ
Yurtdışı piyasaları saran 'Lehman depremi'nin etkisiyle dün yüzde 5.3 düşüş yaşanan İMKB'de kayıplar bugün de sürüyor. İMKB Ulusal 100 Endeksi ilk seansta 564 puanlık düşüşle 34 bin 517 puana geriledi. Hisse senetlerinin değer kaybı yüzde 1.6 olarak gerçekleşti.

11 EYLÜL SONRASI EN KÖTÜ GÜN
ABD borsaları Lehman Brothers'ın iflasını istemesi ve sigortacı AIG'nin ayakta kalmaya çalışmasının ardından ABD finans sisteminin istikrarı hakkında artan korkularla 11 Eylül sonrasındaki açılıştan beri en kötü gününü yaşadı. Dow Jones dün yüzde 4.42 değer kaybetti. ABD borsalarındaki sert kayıplar sonrasnıda Tokyo Borsası da yaklaşık yüzde 5 düşüşle günü tamamladı.

Avrupa borsalarında ise yüzde 2'ye yakın kayıplar görülüyor. Moskova, Prag ve Budapeşte borsalarının yer aldığı gelişmekte olan ülkelerde düşüşler yüzde 7'nin üzerinde.

LONDRA'DA BANKALARARASI BORÇLANMALAR DURDU
Bu arada Londra'da bankalararası para piyasasında güven eksikliği nedeniyle borçlanmaların durdu. Londra'da gecelik dolar faizlerinin, Fed'in hedeflediği yüzde 2'nin 5 kat üzerine çıktığı ve bu yüzden, bankalararası borçlanmanın tamamen donduğu bildirildi. Reuters'ın işlemcilere dayandırdığı bu gelişme, Lehman Brothers'ın çöküşüyle krizin daha da derinleştiğine işaret ediyor.

İngiltere Merkez Bankası da, kısa vadede para piyasalarında oluşan ihtiyaçlar doğrultusunda iki günlük repo işlemlerinde piyasaya 20 milyar sterlin (35.21 milyar dolar) verdi. İngiltere Merkez Bankası diğer merkez bankalarıyla beraber piyasaları yakında izlediğini açıkladı.

FAİZ YÜZDE 19.45'E ÇIKTI
14 Nisan 2010 vadeli gösterge kıymetin bileşik faizi en yüksek yüzde 19.45'i gördü. Gösterge kağıtta faiz dün spotta yüzde 19.26 seviyesinden kapanırken bir önceki güne göre gösterge tahvilde faiz 45 baz puan yükselmişti.

PİYASALAR NASIL RAHATLAR?
Toronto Dominion Bank'tan Süha Yaygın, CNBC-e'ye yaptığı değerlendirmede piyasaların rahatlaması için gereken koşulları şöyle sıraladı: “Piyasaların rahatlaması için Fed'in faiz indirmesi gerekir. Ancak 25 baz puanlık indirim yeterli olmaz. Piyasa tamamen krizin içinde, likidite yok. Mutlaka faizin indirilmesi lazım. Lehman'ın batışından sonra geride kalan oyuncular için ciddi kriz ortamı söz konusu. İkinci olarak piyasaya kesinlikle likidite sağlanmalı. Bunun yanında piyasanın rahatlaması için Washington Mutual ve AIG'nin de ne olacağının netleşmesi lazım.”

Kaynak:
Bu haber toplam 930 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri