Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dolar'ı Euro'ya Bırakalım

16 Ağustos 2008 / 09:22
Ahmedinejad, Türkiye ile İran arasındaki ticaret hacminin 20 milyar dolara çıkması gerektiğini ifade etti
İki günlük bir çalışma ziyareti için Türkiye'de bulunan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ziyaretinin son gününde ilginç bir önerenide bulundu. Ahmedinejad, “Bırakalım euroyu, doları Türk parası üzerinden karşılıklı bir akredetif açmayı mümkün hale getirelim” dedi.
ÇAY İÇMEYE GELMEDİK

Ahmedinejad, Four Seasons Oteli'nde düzenlediği basın toplantısında, ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu. “Suriye-Türkiye-İran-Irak görüşmelerinde neler oluyor? Hem İran ile ilişkilerinde hem de bölgesel politikalarında Türkiye'ye güveniyor musunuz” şeklindeki bir soru üzerine Ahmedinejad, “Siz sanıyorsunuz ki, devlet adamları yan yana geldiklerinde çay içerek denizi mi seyrediyorlar ya da havadan sudan mı konuşuyoruz? Tabii ki bölgenin çok önemli sorunlarıyla ilgili görüşüyoruz” dedi.

BARIŞA KATKI SAĞLARIZ

Çırağan Sarayı'ndaki görüşmeye değinen Ahmedinejad, “Sorunlu bir bölgenin iki büyük ülkeyiz. Türkiye-İran işbirliği çok büyük bir güç oluştrabilir. İşbirliğimiz dünya ve bölge barışı için bu önemli” diye konuştu.

HEDEF 20 MİLYAR DOLAR

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın Türk iş dünyasısıyla bir araya geldiğj Türk-İran İş Konseyi toplantısı sıcak ve yapıcı bir ortamda gerçekleşti. Toplantıda Türk tarafı İran'dan beklentilerini dile getirdi. Ahmedinejad, Türk tarafının isteklerine cevaben, iki ülke arasında şu an 8 milyar dolar olan ticaret hacmini 4 yıl içinde 20 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Ahmedinejad, bankacılık konusunda, “Bırakalım euroyu, doları Türk parası üzerinden karşılıklı bir akredetif açmayı mümkün hale getirelim” derken, nakliye konusunda ise “Oturalım, ortak bir akaryakıt fiyatı belirleyelim” dedi.

Toplantıya Albayrak Grubu Başkanı Nuri Albayrak, MÜSİAD eski Başkanı Ömer Bolat, işadamları Ahmet Çalık, Mehmet Emin Karamehmet, TOBB Başkan Vekili Halim Mete, ASKON Başkanı Mustafa Koca, İran İş Konseyi Başkanı Ali Osman Ulusoy da katıldı.Türk halkından özür diliyorum


Ahmedinejad, Siz bu güvenlik önlemlerini aşırı boyutta buluyor musunuz? sorusu üzerine “İnsanlar ve turistler çok zor durumda kalmışlar. Ama biliyorsunuz güvenlik konuları benim elimde değil. Ben burada sizin misafirinizim. Tahran'da yolların kapanmasına ve halkın rahatsız olmasına izin vermiyorum. Biliyorsunuz halkın içindeyim her zaman. Burada mümkün olsaydı yine de halkın içinde olmak isterdim. Bunlar Türk yetkililerinin elinde olan olaylar. Biz de istedik daha kolay olsun. Belki de terörist siyonistlerin hareketlerinden, faaliyetlerinden rahatsız, tedirgin olmuşlardır. Benim bu konuda rolüm olmadığı halde yine de sevgimi Türk halkına ilan ediyorum, Türk halkında ve turistlerde oluşan rahatsızlıklardan dolayı çok üzülüyorum ve Türk halkından özür diliyorum.”


Cuma birliğin göstergesi


Ahmedinejad, bir Osmanlı ve Sünni camisinde namaz kılacağını hatırlatan ve “Bir Sünni camisinde, Osmanlı camisinde, İstanbul'da cuma namazı kılmak, özellikle cuma namazının İran için siyasi anlamı da var, sizin için ne ifade ediyor” sorusuna karşılık, Ahmedinejad, “Acaba benim, bir cumhurbaşkanının orada olması büyük bir siyasi olay değilmidir? İslam, siyasi, coğrafi sınırlardan çok daha öte bir şeydir. Çok daha büyüktür. Cuma namazı ibadet ve siyasetin yan yana geldiği bir şeydir. Benim bu namazda Türk halkıyla birlikte olmamın tek sebebi, onların yanında olmam, onlarla birlikte olduğumu göstermem anlamına gelmektedir ve çok büyük siyasi bir olaydır” dedi.Sultanahmet'te halktan sıcak ilgi


Cuma namazını Sultanehmet Camii'nde kılan İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'a halkı büyük ilgi gösterdi.

Ahmedinejad'ın gelişi nedeniyle Sultanahmet Meydanı ve Camii çevresinde yoğun güvenlik ömlemleri alındı Ahmedinejad, protokolün kullandığı yan kapıdan camiye girdi. Ahmedinejad, camide kendisine ayrılan yere değil, arka saflarda vatandaşların yanında saf tutması dikkat çekti.

Cuma hutbesinin okunmasının ardından namaza geçildiği sırada camide bulunanlardan bir kısmı tekbir getirerek Ahmedinejad'a sevgi gösterisinde bulundu. Bunun üzerine caminin imamı “Sevginizi dışarıda gösterin, bu durumdan misafirimiz de rahatsız oluyor” diye uyarıda buludu. Cuma namazının ardından yine caminin yan kapısından çıkan Ahmedinejad, burada heyette bulunan kişilerden Sultanahmet Camii'nin tarihi hakkında bir süre bilgi aldı. Ahmedinejad, yol kenarında bekleyen yüzlerce kişinin ilgisi üzerine aracını durdurdu. Aracın basamağının üzerine çıkarak vatandaşları selamladı
Bu haber toplam 790 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri