Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Doların Tahtı Sallanıyor mu?

29 Ekim 2008 / 03:37
İkisinin de ABD ile ilişkileri iyi değil. Çin Başbakanı Wen Jiabao dün Moskova'daydı. Rusya Başbakanı Putin, bu görüşmede meslektaşına bakın ne önerdi?
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Çin Başbakanı Wen Jiabao ile Moskova'da biraraya geldi. Uzun vadeli enerji işbirliğinin görüşüldüğü toplantıda Putin, Çinli meslektaşına, ikili ticarette adım adım dolardan çıkarak ulusal para birimlerinin kullanılmasını önerdi.

2008 yılında, iki ülke toplam ticaret hacminin 50 milyar doları aşması bekleniyor.

Putin, dolar üzerinden ticaretin devam etmesinin beraberinde büyük riskler taşıdığına dikkat çekerek, «İki ülke arasıdaki ticarette doların dışında başka bir yol geliştirmeliyiz. Ulusal para birimlerimizin kullanımını yaygınlaştırmalıyız' önerisi getirdi.

Moskova'da düzenlenen Çin-Rusya İş Formu'nda bir konuşma yapan Jiabao da dünyanın yeni bir finans sistemine doğru ilerlediğine dikkat çekerek, Rusya-Çin işbirliğinin stratejik öneme sahip olduğunu söyledi. Jiabao, 'Rusya ve Çin gelişmekte olan ekonomilerle birlikte dünya ekonomisinin istikrarlı hale gelmesini sağlayabilir. Küresel mali kriz nedeni ile bir kısım etkilenmeler olsa da iki ülke de ekonomik büyümeye devam edecek.' dedi. Çin Başbakanı, Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü üyeliğini de desteklediğini ifade etti.

Ayrıca, Küresel mali kriz ve petrol fiyatlarında yaşanan düşüş nedeni ile yatırım projelerinde sorun yaşayan Rus enerji şirketleri Rosneft ve Transneft'e Çin'den destek geldi.

Çin'in, Rusya'da 20 yıllık uzun bir dönemi kapsayan yıllık 300 milyon ton petrol alım anlaşması için çalışmaları sürdürdüğü kaydediliyor. Buna göre Rosneft, Çin'den 12-15 milyar dolarlık kredi alırken, Transneft de 8-10 milyar dolarlık kredi alacak. Ödemeyi peşin alacak Rus enerji şirketleri petrol sevkiyatını da 20 yıl içinde gerçekleştirecek
Bu haber toplam 918 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri