Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Domuz gribi aşısı olan 4 kişi öldü

26.10.2009 15:06
Domuz gribi aşısı tartışmaları yeniden tetiklendi. İsveç'te aşı olan dört kişi öldü, ABD'de bir kişi yürüme yeteneğini kaybetti.
Bir yanda ABD başkanı Obama ülkesinde domuz gribinden dolayı olağanüstü hal ilan ederken, diğer tarafta İsveç'te, aşı olan dört kişi, yan etkilerinden dolayı hayatını kaybetti.

Yapılan resmi açıklamaya göre, hayatını kaybeden dört kişinin ölüm nedeninin domuz gribi aşısı ile doğrudan alakalı olduğu tahmin ediliyor. İsveç'te iki hafta önce domuz gribi aşısı başladı ve bu dört vatandaş da aşı olanlar arasındaydı. Dört kişinin aşı olduktan sonra ölmeleri, Avrupa'nın diğer birçok ülkesinde olduğu gibi, domuz gribi aşısına olan güvensizliği İsveç'te de daha çok artırdı. İsveç'te şimdiye kadar domuz gribi virüsünden dolayı ölen sayısı ise sadece ikiydi.

İsveç'te domuz gribi aşısı sonrası ölen dört kişi, 50 ila 90 yaşları arasında ve ikisi erkek ikisi de kadın. İki hafta önce aşıları yapılan bu dört kişi kalp, yüksek tansiyon ve kas hastalıkları olan riziko gruplarındandı.

Yaz mevsimi başında İsveç, GlaxoSmithKline şirketinden katkı maddesi içeren Pandemrix domuz gribi aşısından, ülke nüfusunun iki misli, yani 19 milyon doz satın aldı. 500 bin dozu mahalli hastahanelere gönderildi. Şimdiye kadar kaç kişiye aşının yapıldığı resmen açıklanmadı. Ancak geçen hafta Perşembe gününe kadar 200 kişinin yan etkilerden dolayı doktor ve hastahanelere başvurduğu belirtildi. Bu kişilerden beşinde çok şiddetli allerjik reaksiyonların olduğu ve uzun bir hastahane tedavisi gerektiği tesbit edildi.

Domuz gribi aşısıyla ilgili tartışmalar sürerken, dün de ABD'de ilginç bir vaka ortaya çıkmış, genç bir kızın grip aşısı yüzünden yürüme yeteneğini kaybettiği duyurulmuştu.

The Sun gazetesi'nin haberine göre, 25 yaşındaki Jennings, aşı yapıldıktan sonra, yürümeye çalışırken kasılıyor ve birkaç saniye sendeledikten sonra yere düşüyor. Aynı kız, geriye doğru yürürken ya da koşarken ise hiç zorluk çekmiyor. Doktorlar milyonda bir görülen bu nörolojik hastalığın H1N1 aşısıyla tetiklendiği iddiasında
Bu haber toplam 6832 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri