Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Domuz gribi aşısı yaptıranlar dikkat!

01.09.2010 16:06
Avrupa ülkelerinde domuz gribi aşısını yaptıranlarda çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başladı.

Avrupa ülkelerinde domuz gribi aşısını yaptıranlar arasında narkolepsi (aşırı uyku eğilimi) görülmeye başladı. Şimdiye kadar beş ülkede 26 vaka tespit edildi. Türkiye de bu aşıdan 25 milyon doz aşı sipariş etmiş ancak 6 milyon doz aşı satın almıştı. Bu aşıları ise 3 milyonu uygulanmış 3 milyonu ise stoklanmıştı.

İddiaya göre, Glaxo Smith Kline şirketi tarafından üretilen ve Türkiye’de de aşıyı olanlarda narkolepsi (aşırı uyku eğilimi) rahatsızlığı ortaya çıkmaya başladı.

Bu aşıyı olanlar arasında şimdiye kadar Finlandiya‘da 8, İsveç’te 10, Fransa’da 6 ve Almanya ile Norveç’te de birer narkolepsi vakası görüldü.

Finlandiya ve İsveç’te bu aşıların kullanımı durdurulurken, Avrupa İlaç Ajansı soruşturma başlattı.

Finlandiya Milli Sağlık Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, aşı ve narkolepsi arasında bir ilişki olup olmadığının belirlenmesinin birkaç ayı bulacağı da belirtildi. Finlandiya Sağlık Bakanı Paulo Risikko da bu şüphenin mutlaka giderilmesi gerektiğini söyledi. İlaç firmaları ise aşının Avrupa’da 30 milyon kişi tarafından kullanıldığını ve doğrudan bağlantı kurmak için elde yeterli veri olmadığını savunuyor.

CİVALI AŞILAR

Novartis’in ürettiği Focetria adlı aşıda etki artırıcı adjuvan adlı katkı maddesi ve koruyucu olarak da civa kullanılıyordu. Bu nedenle bu aşıların bağışıklık sistemini etkileyerek aşırı reaksiyonlara neden olabileceği belirtilmişti. Hatta Almanya’da halk için Pandemrix devlet yetkilileri içinse cıva içermeyen başka aşı sipariş edilmesi büyük tepki çekmişti. Türkiye de bu aşılardan 25 milyon sipariş vermiş, aşıların büyük kısmı elde kalmıştı.

Akşam

Bu haber toplam 1102 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri