Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

''Domuz gribini ayakta geçirenler çok''

15.10.2009 12:17
Kendisi de daha önce domuz gribine yakalanan ve iyileşen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Efneksiyon Hastalıkları Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Hastalık ayakta geçirilip fark edilmiyor bile olabilir." dedi.
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, domuz gribi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Paniğe gerek olmadığının altını çizen Ceyhan, "Şu anda hastalık mevsimsel gripten daha hafif seyrediyor. Bundan sonra da başka okullardan, askeri kışlalalara kadar, işyerleri dahil birçok yerde görülecektir. Her tarafta görülmeye başlandığında da ilgi azalacaktır." ifadesini kullandı.

"Bu haliyle, hastalığın bulaşması ciddi bir tehlike arz etmiyor." diyen Ceyhan; Amerika ve Kanada gibi birçok ülkede, virüs hafif seyirde iken 'bırakalım bulaşsın ve insanlar bağışıklık kazansın' görüşünü dile getirenlerin bulunduğuna dikkat çekti.

Ceyhan, "Bununla birlikte hastalık böyle seyretmeyebilir. Bir - iki ay sonra virüs şekil değiştirip, ağır seyreder hale de gelebilir. Ama bu hiç yaşanmaya da bilir." şeklinde konuştu. Bu ihtimale karşı aşılama çalışmalarına önem verdiklerini vurgulayan Ceyhan, aşının yan etkileri olabileceği konusunda basında yer alan haberlere itibar edilmemesini istedi. Ceyhan, bir enfeksiyon uzmanı olarak yakın çevresindeki tüm çocukları aşılatmaktan yana olduğunu söyledi.


GRİP İLE NEZLE BİRBİRİNE KARIŞTIRILIYOR

İnsanların genel olarak grip ile nezleyi birbirine karıştırdığına dikkat çeken Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Efneksiyon Hastalıkları Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Gripte; ateş, öksürük, vücut ağrısı, yatağa düşme gibi durumlar görülür." dedi.

Her grip belirtisi gösterenin hastaneye başvurması ya da domuz gribi olup olmadığının tespit edilmesini istemesinin de bir anlam ifade etmeyeceğini kaydeden Ceyhan, hastalık ağır seyretmeye başladığı durumlarda doktora başvurulması gerektiğini aktardı.

Hastalık ile ilgili herhangi bir paniğe neden olmadığını yineleyen Ceyhan, korunmak için özellikle el hijyenine azami dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Hasta olanların ise iyileşinceye kadar okula ya da işe gitmemesi gerektiğini vurguladı.

Bu haber toplam 2428 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri