Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Domuz gribinde ölü sayısı 6'ya yükseldi

02.11.2009 13:12
Domuz gribi hastalığı nedeniyle aynı gün içinde Ankara'da 1 ve Konya'da ise 2 olmak üzere 3 kişi öldü
Türkiye'de her geçen gün artan domuz gribi vakaları sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 6'ya yükseldi.

Sağlık Bakanlığı, Konya'da pandemik grip nedeniyle tedavisi devam eden 2 çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Konya'da Pandemik grip nedeniyle tedavisi devam eden 22 aylık bir kız çocuğu ile kronik hastalığı olan 14 yaşında bir erkek çocuğun hayatını kaybettiği, bunlarla beraber pandemik gripten hayatını kaybedenlerin sayısının 6'ya ulaştığı belirtildi.

Açıklamada, durumu ağır olan 9 hastanın tedavisinin yoğun bakımlarda sürdürüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, şu önerilerde bulunuldu:

''2 yaşından küçük çocuklar, kronik hastalığı olanlar, gebeler ve 65 yaş üstündekilerin grip belirtileri ortaya çıktığında mutlaka bir hekime müracaat etmeleri gerekmektedir.

Bunların dışındaki kişilerde grip belirtileri ortaya çıktığında evlerinde istirahat etmeleri, ancak genel durumda kötüleşme, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, 3 günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusma şikâyetlerinden biri olan vakaların beklemeden doktora müracaatları büyük önem taşımaktadır.''

ANKARA

Sağlık Bakanlığı, Ankara'da tedavisi devam eden 27 yaşındaki Durmuş İlhan sağlık çalışanının, domuz gribinden hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, laboratuvar teyitli ve tedavisi hastanede sürdürülen 32 vaka bulunduğu, bunlardan Ankara'da tedavisi devam eden 27 yaşında bir erkek sağlık çalışanının hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada, bu vefatla beraber pandemik gripten kaybedilen vatandaşların sayısının 4 olduğu bildirildi.

Durumu ağır olan 7 hastanın tedavisinin ise yoğun bakımlarda sürdürüldüğü kaydedilen açıklamada, ilk pandemik grip vakasının tespit edildiği 15 Mayıs 2009'dan bu yana Türkiye'de toplam bin 870 pandemik grip vakasının belirlendiği ifade edildi. Açıklamada, ''Bu vaka sayısı bugün itibariyle Türkiye'de var olan vaka sayısı değil, sürecin başlangıcından bu yana tespit edilen toplam vaka sayısıdır'' denildi.

Açıklamada, 2 yaşından küçük çocukların, kronik hastalığı olanların, gebelerin ve 65 yaş üstündekilerin grip belirtileri ortaya çıktığında mutlaka bir hekime müracaat etmeleri istendi.

Bunların dışındaki kişilerde grip belirtileri ortaya çıktığında evlerinde istirahat etmeleri önerilen açıklamada, ancak genel durumda kötüleşme, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, 3 günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusması olan vakaların beklemeden doktora müracaatlarının büyük önem taşıdığı ifade edildi.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da dün akşam domuz gribi vakasıyla Devlet Hastanesi'ne kaldırılan 24 yaşındaki kadın hayatını kaybetti.

Merkez Bağlar ilçesinde ikamet eden evli ve bir çocuk annesi Şadiye Demirel (24), dün akşam domuz gribi şüphesiyle kaldırıldığı Diyarbakır Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Cenazesi hastane morguna kaldırılan genç kadının yakınları sinir krizleri geçirdi.

Şadiye Demirel'in amcası Nasrettin Demirel, "Dün akşam hastaneye getirmişler. Bir iğne vurmuşlar. Tekrar evine göndermişler. Bakmışlar iyi değil. Tekrar hastaneye getirmişler. Saat 2'den sonra doktorlar bakmış durumu iyi değil, yoğun bakıma almışlar. Müşahede odasına almışlar. Doktorlar dedi 'Durumu çok kritiktir, hastanız yüzde 99 gidicidir'. Herhangi bir hastalığı yoktu" dedi.

dunyabulteni.net
Bu haber toplam 1168 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri